Skip to content
Narzędzia
Zwiększ czcionkę Zmiejsz czcionkę Domyślny wymiar czcionki default color blue color green color
Nawigacja: Start

Wkrótce w Bibliotece

UWAGA! ZMIANA GODZIN OTWARCIA!
 W LIPCU I W SIERPNIU 2017 R. BIBLIOTEKA CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
   W GODZ. 9.00 - 16.00. W SOBOTY BIBLIOTEKA NIECZYNNA.
..................................................................................................................................

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
  Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
2 września 2017 r. (sobota) o godz. 10.00
na placu przed biblioteką.
Osoby zainteresowane udziałem w akcji zapraszamy wcześniej do biblioteki
facebook
w celu wybrania fragmentu do czytania.

 SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
112. spotkanie DKK odbędzie się 25 sierpnia 2017 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni.
Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Wspaniałość życia", której autorem jest Michael Kumpfmülle
r.
Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


PROJEKT "LINIE PAPILARNE OPOWIEŚCI"
Zapraszamy mieszkańców gminy Ryn, którym pisanie sprawia przyjemność do udziału w projekcie.
Projekt "Linie papilarne opowieści" to 2-dniowy kurs kreatywnego pisania prowadzony przez  Mariusza Sieniewicza, uznanego w kraju olsztyńskiego pisarza i felietonisty. Kurs skierowany jest do osób w wieku 13 – 60 lat.
Udział w kursie jest bezpłatny. Zapisy w bibliotece do 25 sierpnia 2017 r.
Nie zwlekaj! Zapisz się już dziś! Liczba miejsc ograniczona!

"Linie papilarne opowieści" to autorski projekt Mariusza Sieniewicza na realizację, którego Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  - "Partnerstwo dla książki"
 

QUEST "KRZYŻACKA MIŁOŚĆ"
Zapraszamy chętnych do rozwiązania questa pod hasłem "Krzyżacka miłość".
Ulotki questa dostępne są w bibliotece do 30 sierpnia 2017 r.
Losowanie nagród odbędzie się 31 sierpnia 2017 r. (czwartek) o godz. 10.00 w czytelni.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK - KONKURS DLA DZIECI
Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie
od 26 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane
do Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Rynie. Na "Największych Pożeraczy" czekają Baśniowe Kubki.
Regulamin konkursu i szczegółowe informacje w bibliotece. 
 
 

WAKACYJNE PLANSZOWE  PIĄTKI
  Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.
W każdy wakacyjny piątek czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych,
aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowce dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą.

......................................................................................................................................................................................

KSIĄŻKA NA TELEFON
Książka na telefon to usługa adresowana do mieszkańców gminy Ryn, którzy ze względu na stan zdrowia,
wiek lub stopień niepełnosprawności nie mają możliwości wypożyczania książek.
Zamówienia przyjmujemy w godzinach pracy biblioteki pod numerem telefonu 87 429 39 72.

 
Aktualności
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W LISTOPADZIE 2016 R.
W listopadzie 2016 r. odbyły się cztery spotkania Klubu Malucha. Podczas zajęć pod tytułem "Czyste ręce zdrowia więcej", które odbyły się 3 listopada dzieci wysłuchały opowiadania "Kukuryku na ręczniku" Marii Kownackiej. Dowiedziały się z jakich warstw składa się i do czego służy skóra, dlaczego należny myć ręce. Przećwiczyły z bibliotekarką krok po kroku czynność mycia rak używając nie tylko mydła i ciepłej wody, ale także szczotki do paznokci i pamiętając o dokładnym ich wytarciu. Aby podsumować zdobytą wiedzę, wzięły udział w zabawie badawczej z wykorzystaniem wody, mydła i pieprzu. Zaś na zakończenie narysowały motyle, których skrzydła powstały przez odrysowanie dłoni dziecka.
Dzieci wykonują doświadczenieDzieci wykonują prace plastyczne

Drugie spotkanie pod hasłem "Polska - nasza ojczyzna", odbyło się 10 listopada. Tego dnia maluchy wysłuchały dwóch wierszy: "Co to jest Polska?" i "Polskie skarby". Rozmawiały z bibliotekarką o polskich symbolach narodowych, czyli o barwach narodowych, fladze, godle, hymnie i języku polskim. Obejrzały mapę Europy z szczególnym uwzględnieniem Niemiec, Rosji i Austrii oraz mapę Polski, na której zaznaczono to, co charakteryzuje dany region. Uroczyście odśpiewały hymn Polski. Wzięły udział w zabawie "Przyjazny gest" oraz wykonały kotyliony.
Maluchy oglądają mapę PolskiMaluchy śpiewają hymn PolskiZabawa 'Przyjazny gest'
Maluchy wykonują kotylionyUczestnicy spotkania

Na zajęciach pod hasłem "Skąd się bierze papier?", które odbyły się 17 listopada dzieci wysłuchały opowiadania "Łódeczka z papieru" z książki "Tu i tam z Kubą i Bubą" Grzegorza Kasdepke. Poznały proces wytwarzania papieru, po czym odgrywały scenki obrazujące ten proces. Badały cechy różnego rodzaju papieru, zastanawiały się do czego on służy i co jeszcze można z niego zrobić. Wzięły udział w zabawie "Ścinanie drzew", a następnie zastanawiały się co można zrobić, aby nie zabrakło drzew potrzebnych do produkcji papieru oraz co należy zrobić, aby nie trzeba było wycinać tylu drzew, a jednak mieć papier. Na zakończenie wykonały trójwymiarowe żółwie z papieru.
Dzieci rozpoznają cechy papieruZabawa w 'Ścinanie drzew'Dzieci wykonują trójwymiarowego żółwiaPrace wykonane przez dzieci

Zaś zajęcia pod hasłem "Pluszowy miś moim przyjacielem" odbyły się 24 listopada. Tego dnia przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Nowi przyjaciele Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego. Poznały historię Pluszowego Misia, który ma już ponad 100 lat. Rozmawiały o sławnych misiach bajkowych i książkowych oraz oglądały biblioteczne książeczki o misiach. Wzięły udział w zabawie ruchowej "Leniwe misie, a na zakończenie wykonały misia z origami i go pokolorowały.
Dzieci poznają literackie i bajkowe misieZabawa ruchowa 'Leniwe misie'Misie z origami wykonane przez dzieci

 
SPOTKANIE Z ANDRZEJEM MELLEREM
Spotkania autorskie to ciekawe eventy, ale wszystko zależy od tego z jakim autorem, bądź autorką ono jest. Nasza biblioteka ma wyjątkowe szczęście do autorów, których uczestnicy spotkań z miejsca traktują jako "swoich". Andrzej Meller był naszym gościem z ramienia Dyskusyjnego Klubu Książki. Autor promował swoją najnowszą książkę pt. "Czołem, nie ma hien. Czyli Wietnam jakiego nie znacie". Tak, tak. Wietnam. Dla większości osób to wciąż kraj zagadka, ale nie dla Andrzeja Mellera, który w wyjątkowy sposób opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z tym krajem, a żyjąc tam z dala od luksusowych hoteli i salonów SPA, mógł opowiedzieć o życiu jakie wiódł jako przeciętny Wietnamczyk. Opowieści naszego gościa towarzyszyła prezentacja fotografii, które zostały wykonane w trakcie licznych podróży. Dzięki spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się nie tylko o zwyczajach społecznych, kulinarnych czy kulturowych w tym kraju, ale również o gustach, polityce, religii czy zagrożeniach. Autor nie uciekał od trudnych tematów, niczego nie piętnował ani nie oceniał. Dzielił się trudami codzienności, drobnymi radościami, tęsknotą za krajem ojczystym oraz refleksjami jakie nasunęły mu się w ciągu lat spędzonych na walizkach. Uroku spotkaniu dodał fakt, iż Andrzej Meller to człowiek potrafiący zjednywać sobie słuchacza, zainteresować swoimi przygodami i zabawnymi sytuacjami jakie mu się przydarzały. Ale przede wszystkim to człowiek o wielkiej chęci przygody, doświadczony reporter wojenny i otwarty rozmówca. P. S. Książka "Czołem, nie ma hien. Czyli Wietnam jakiego nie znacie" jest dostępna w naszej bibliotece.
 
59. SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUB KSIĄŻKI
Ryńska młodzież spotkała się 25 listopada 2016 r. aby podyskutować, po raz pierwszy warto dodać, na temat książki autorstwa Ziemowita Szczerka o jakże wiele mówiącym tytule "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", która jest reportażem. Przytoczony tytuł naturalną koleją rzeczy automatycznie skojarzył się nam z fantastyką (tu oczywiste nawiązanie do Tolkiena). Ale jakże się zdumieliśmy kiedy okazało się, że owa książka jest formą artystycznego rachunku sumienia całej społeczności Słowian. Historia nie jest banalna. Grupka znajomych rusza na "podbój" Ukrainy. Zdaniem Klubowiczów autor znakomicie poradził sobie ze stereotypami jakie narosły wśród naszych krajan w stosunku do braci zza Buga. Otóż wspomniani znajomi jadąc do Ukrainy wyobrażali ją sobie jako zacofaną, zaniedbaną, od cywilizowaną filią "mateczki CCCP" jak to na kartach książki jest nazywana Rosja. Jakież było ich zaskoczenie kiedy po przekroczeniu granicy okazało się, że różnice pomiędzy Ukrainą, a Polską nie są aż takie oczywiste, a już na pewno nie takie kolosalne. Przynajmniej na pierwszy rzut oka rzecz jasna. Ludzie szarzy i smutni, tak samo jak w Polsce. Zaniedbane obejścia, brak ładu w zagospodarowaniu przestrzeni publicznej, kompletny wylew bezguścia w urządzaniu posesji prywatnych, kiczowatość, kompleksy wobec zachodu. Można by tu wymieniać i wymieniać, dokładnie tak jak z oburzeniem wymieniali Klubowicze na spotkaniu. Doszukali się całej rzeszy podobieństw w mentalności, światopoglądach oraz guście przeciętnego mieszkańca Ukrainy i Polski. To ich zdaniem jedna z tych książek, których fabuła sama w sobie nie jest sednem dyskusji, a jedynie szkicem całej gamy tematów jakie można za jej pośrednictwem poruszyć. Książka pozbawiająca nas wyższości, nieuzasadnionej zdaniem młodzieży, wobec naszych wschodnich sąsiadów. Na spotkaniu padło też kilka pytań o "polskie Wilno", czy też tragedię Wołyńską. Tych tematów nie mogło zabraknąć. Uczestnicy spotkania uznali, że nie mamy prawa gloryfikować naszej polskości, depcząc tym samym godność naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Młodzież nie osądzała, a jeśli już to Polską mentalność i pychę względem tych, których uważamy za gorszych od nas. Ich zdaniem chcemy tym sposobem zagłuszyć własne kompleksy, a to bardzo zgubnie.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 63 z 401

Programy, projekty

programy_WFOSiGW

Równać
szanse
BIBLIOTEKA+
o finansach w bibliotece
Fundacja Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Orange
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Program DKK
Cała Polska Czyta Dzieciom
Biblioteka Narodowa
Kultura Informacja Sukces - Sieć PIAP w województwie warmińsko-mazurskim
Program IKONA
Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa

Statystyka

Od 17.10.2008 było: 1274662 odwiedzin

Współpraca: www.ryn.pl