Skip to content
Narzędzia
Zwiększ czcionkę Zmiejsz czcionkę Domyślny wymiar czcionki default color blue color green color
Nawigacja: Start

Wkrótce w Bibliotece

 UWAGA!!!
Dnia 23 grudnia 2017 r. (sobota) Biblioteka będzie nieczynna.
............................................................................................................................................

   
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe facebookspotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 7, 14, 21 grudnia 2017 r.
o godz. 16.00 w czytelni.


SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
72. spotkanie MDKK odbędzie się 9 grudnia 2017 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni.
Klubowicze będą dyskutować o książce "Dziecko Noego", której autorem jest Éric-Emmanuel Schmitt.
N
a spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATRZYK DLA DZIECI
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci z rodzicami na teatrzyk "Koziołek Niematołek" w wykonaniu aktorów ze Studia "KRAK – ART" w Krakowie, który odbędzie się 15 grudnia 2017 r. (piątek) o godz. 16.00 w bibliotece.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
116. spotkanie DKK odbędzie się 15 grudnia 2017 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni.
Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Agent" Manueli Gretkowskiej.
N
a spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
......................................................................................................................................................................................

KSIĄŻKA NA TELEFON
Książka na telefon to usługa adresowana do mieszkańców gminy Ryn, którzy ze względu na stan zdrowia,
wiek lub stopień niepełnosprawności nie mają możliwości wypożyczania książek.
Zamówienia przyjmujemy w godzinach pracy biblioteki pod numerem telefonu 87 429 39 72.

 
PROJEKT "LINIE PAPILARNE OPOWIEŚCI" Drukuj Poleć znajomemu
Dnia 18 września 2017 r. odbyło się w ryńskiej bibliotece pierwsze spotkanie w ramach warsztatów pisarskich "Linie papilarne opowieści". Jest to autorski projekt Mariusza Sieniewicza, uznanego w kraju pisarza, felietonisty i dramaturga, który powstał we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie. Prowadzony przez pisarza kurs kreatywnego pisania, jest szansą dla adeptów literackich, którzy będąc na początku swojej artystycznej drogi, potrzebują doświadczonego autorytetu. Tego rodzaju kurs pomógł im wejść na właściwe tory sztuki pisarskiej. W pierwszej części spotkania pisarz przedstawił definicje literatury, które przez lata tworzyli poszczególni pisarze i ludzie książki. Zachęcał do przemyśleń i szukania swojej własnej definicji. Podkreślał tym samym, aby młodzi twórcy pamiętali, że ich rzemiosłem jest słowo i to słowa są sednem opowieści, a nie emocje autora. Podając rozmaite przykłady zdań sztampowych, sprawiających wrażenie sztucznych, ocierających się o literacki bełkot a nawet grafomanię, wskazywał złoty środek w wyrażaniu poszczególnych emocji i uczył jak te emocje odmalowywać słowem, żeby czytelnik mógł je odczuć. Poza częścią teoretyczną, która była znakomitym wstępem do drugiej części, uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w zadaniach praktycznych, których celem było uwypuklenie błędów jakie popełniają i wskazanie jak z podobnych pułapek wydostać się w przyszłości. Uczestnicy angażowali się w zajęcia, nie bali się zadawać pytań i chętnie przyjmowali rady i wskazówki pisarza. Odczuwalny był autorytet jaki wzbudził pisarz wśród kursantów, ale przyjazna i komfortowa atmosfera jaką od początku roztoczył, wpłynęła na młodych twórców inspirująco i zachęciła do dalszej pracy. Podczas kolejnego spotkania, pisarz będzie analizował teksty, które kursanci przekazali mu na koniec spotkania.
Na drugim spotkaniu, które odbyło się 16 października 2017 r. uczestnicy ćwiczyli zdobyte na pierwszym spotkaniu umiejętności literackie. Umożliwiało to znakomite zadanie polegające na przeredagowaniu przykładowego-błędnego pod względem stylistycznym zdania, w  prawidłowy sposób. Kolejnym punktem kursu, który był praktyczną podpowiedzią dla przyszłych "ludzi pióra" okazało się artystyczne, pobudzające kreatywność i wyobraźnię twórcy łączenie wątku opisowego, skupiającego się na konkretnym zachowaniu, czy przedmiocie z opisem sytuacji. Mariusz Sieniewicz w niezwykle pomysłowy i co warto dodać, skuteczny sposób wprowadził uczestników tą zabawą w budowanie klimatu sceny dookoła jednego przedmiotu. Druga część spotkania została przeznaczona na konsultacje indywidualne. Wielkim plusem tego doświadczenia był to, że młodzi twórcy mogli przeczytać innym fragment swojej twórczości i razem z prowadzącym mieli szansę omówić swój pomysł. Najważniejsze w tym etapie było to, że pisarz otrzymał teksty uczestników po pierwszym spotkaniu, miał więc przygotowane wnioski z przeczytanej lektury. Podkreślał walory i mocne strony poszczególnych tekstów. To co najcenniejsze, czyli uwagi dotyczące samej konstrukcji czy błędów fabularnych, również zostały odpowiednio zaakcentowane. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się jakie błędy popełniają, ale przede wszystkim dowiedzieli się jak błąd zamienić w sukces, oraz jak unikać ich w przyszłości. To jedna z nielicznych okazji kiedy młodzi twórcy mieli  okazję usłyszeć konstruktywną krytykę, która nie tylko pozwoliła im na świeże spojrzenie na swoją twórczość, ale uczuliła ich na unikacie banału. Tych kilka słów uznania, a przede wszystkim uwaga autorytetu, który faktycznie chciał rozmawiać o ich twórczości sprawiła, że nabrali zapału i inspiracji do dalszej pracy nad sobą. Na koniec spotkania Mariusz Sieniewicz zachęcił uczestników, aby się nie poddawali. Na przygotowanej przez siebie prezentacji przygotował także spis wydawnictw, które specjalizują się w wydawaniu debiutantów dając tym samym zielone światło do działania poza zakończonym kursem.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Programy, projekty

programy_WFOSiGW

Równać
szanse
BIBLIOTEKA+
o finansach w bibliotece
Fundacja Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Orange
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Program DKK
Cała Polska Czyta Dzieciom
Biblioteka Narodowa
Kultura Informacja Sukces - Sieć PIAP w województwie warmińsko-mazurskim
Program IKONA
Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa

Statystyka

Od 17.10.2008 było: 1368680 odwiedzin

Współpraca: www.ryn.pl