Skip to content
Narzędzia
Zwiększ czcionkę Zmiejsz czcionkę Domyślny wymiar czcionki default color blue color green color
Nawigacja: Start

Wkrótce w Bibliotece

 UWAGA!!!
Dnia 23 grudnia 2017 r. (sobota) Biblioteka będzie nieczynna.
............................................................................................................................................

   
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe facebookspotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 7, 14, 21 grudnia 2017 r.
o godz. 16.00 w czytelni.


SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
72. spotkanie MDKK odbędzie się 9 grudnia 2017 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni.
Klubowicze będą dyskutować o książce "Dziecko Noego", której autorem jest Éric-Emmanuel Schmitt.
N
a spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATRZYK DLA DZIECI
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci z rodzicami na teatrzyk "Koziołek Niematołek" w wykonaniu aktorów ze Studia "KRAK – ART" w Krakowie, który odbędzie się 15 grudnia 2017 r. (piątek) o godz. 16.00 w bibliotece.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
116. spotkanie DKK odbędzie się 15 grudnia 2017 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni.
Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Agent" Manueli Gretkowskiej.
N
a spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
......................................................................................................................................................................................

KSIĄŻKA NA TELEFON
Książka na telefon to usługa adresowana do mieszkańców gminy Ryn, którzy ze względu na stan zdrowia,
wiek lub stopień niepełnosprawności nie mają możliwości wypożyczania książek.
Zamówienia przyjmujemy w godzinach pracy biblioteki pod numerem telefonu 87 429 39 72.

 
RYNOLANDIA V - GRA MIEJSKA Drukuj Poleć znajomemu
Gra Miejska "Rynolandia V" została zorganizowana 24 września 2017 r. jako jeden z punktów obchodów Tygodnia Cittaslow 2017. W tegorocznej edycji udział mogła brać każda osoba od 13 do 99 lat. Przeważającą liczbę uczestników stanowiła młodzież ze szkoły podstawowej, ale nie zabrakło też "młodych duchem" dorosłych. Celem Gry było zobligowanie mieszkańców miasta do wspólnej zabawy, ale również pogłębienie wiedzy na temat historii Rynu. Scenariusz został podzielony na cztery trasy, które miały przejść cztery drużyny. W każdej z grup znajdowało się po trzech graczy i jeden towarzyszący im fotograf. Grupy ruszyły do zabawy niemalże równocześnie, jednak każda z nich zaczęła od innej trasy. Tym razem dużo zależało też od szczęścia i dobrej passy. Były trasy łatwiejsze i jeśli drużyna wylosowała je na początku zabawy, oszczędzała czas i siły na wykonanie zadań trudniejszych. Nie mniej, każda drużyna musiała przejść przez wszystkie cztery trasy, aby Gra mogła zostać uznana za zakończoną.
Zwycięzcy - drużyna Wielka TrójkaObrady juryKoncert zespołu 'Czerwony Tulipan'
Drużyny wystartowały z biblioteki o godzinie 10.30. Na wykonanie zadań mieli czas do 14.00. Uczestnicy mogli sami zdecydować ile czasu potrzebują na wykonanie poszczególnych tras. Instrukcje w zadaniach zostały tak napisane aby uczestnicy wykazali się jak największą kreatywnością i pomysłowością. Nie były jednak szczegółowo doprecyzowane, zastawiając tym samym na graczy sporo pułapek. Część tras nie wymagała udziału wolontariuszy, ale jednej z nich gracze mieli okazję napotkać ciekawe postaci, które tego dnia wyłoniły się z mroków przeszłości.
Na trasie "Tropem Krzyżackich Pamiątek" na uczestników czekał Książę Witold Jagiełło we własnej osobie, w tej roli Jan Tuczyński, który w trosce o dobrobyt mieszkańców miasta, prosił graczy aby zgromadzili dla niego oręż wojenny, tj. łuki i miecze własnej roboty, a także wędziska coby im głód w oczy na trasie nie zaglądał. Drugą prośbą Witolda było aby gracze wypletli wianki z polnych traw i znalezionych kwiatów i puścili je na wodę aby upamiętnić jego żonę – Annę. Ostatnią wolą księcia było, aby gracze poszukali ducha Anny w jej ulubionym miejscu. W rolę Księżnej Anny wcieliła się Jolanta Dudenko, która czekała na graczy u wylotu "ryńskiej rzeczki", czyli kanału krzyżackiego. Ci, którzy odnaleźli Annę, przesłali jej pozdrowienia od Witolda i tym samym zapewnili duchom spokojne sumienia. Upływający czas pokrzyżował plany części graczy i nie wszystkim udało się ukończyć swoje trasy. Nie mniej jednak wszystkie drużyny poradziły sobie świetnie.
Następnie jury w składzie: Bogusława Marchelewicz-Owczarczak – emerytowany bibliotekarz (przewodnicząca), Maria Tuczyńska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rynie oraz Katarzyna Lubowiecka-Motyka – bibliotekarz, analizowało wypełnione przez drużyny karty zadań i przekazane przez fotografów filmiki i zdjęcia. Podjęcie decyzji okazało się niezwykle trudnym zadaniem, a przydzielanie punktów za zadania wymagało od Jury prawdziwej wnikliwości. Wygrała drużyna Wielka Trójka, która nie tylko wykazała się niezwykłą pomysłowością w wykonywaniu zadań, ale również rozczuliła Jury swoimi wiankami, herbem i bukietami. Za Wielką Trójką skryły się trzy drobne dziewczynki, kuzynki: Laura Pawelczyk, Weronika Ackiewicz i Anna Onyszko. Towarzyszyła im Alicja Dołgan w roli fotografa. Jury zgodnie uznało jednak, że wszystkie drużyny wykazały się niezwykłą kreatywnością i bardzo zaangażowali się w zabawę. Każda grupa miała swoją dziedzinę, w której deklasowała pozostałe, ale w ogólnym rozrachunku, wygrać mogła tylko jedna. Nagrodą główną w Grze Miejskiej były bony o wartości 200 zł dla każdego członka zwycięskiej drużyny. Poza tym każdy uczestnik zabawy otrzymał jednakową torbę pełną słodyczy. Nagrody te ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Józef Karpiński, który osobiście wręczył je zespołom podczas gali podsumowującej obchody Tygodnia Cittaslow w Rynie, która odbyła się 24 września 2017 r. w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury i połączona była z koncertem zespołu "Czerwony Tulipan".

Składy drużyn:
Drużyna I – Rak Team: Mateusz Bykowski (lider), Michał Mścichowski, Kamil Domański, fotograf- Jakub Leonik
Drużyna II – Ślimaki: Weronika Frydrycy(lider), Huber Szkatuła, Hubert Plaga, fotograf- Bożena Cantop
Drużyna III – Wielka Trójka: Anna Onyszko(lider), Weronika Ackiewicz, Laura Pawelczyk, fotograf – Alicja Dołgan
Drużyna IV – Żółwie: Paweł Onyszko(lider), Monika Onyszko, Artur Pawelczyk, fotograf – Małgorzata Tuczyńska

Bibliotekarze gorąco dziękują wszystkim wolontariuszom na trasie, fotografom i graczom za wspólną zabawę, poświęcony czas i wszystkie pomocne gesty.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Programy, projekty

programy_WFOSiGW

Równać
szanse
BIBLIOTEKA+
o finansach w bibliotece
Fundacja Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Orange
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Program DKK
Cała Polska Czyta Dzieciom
Biblioteka Narodowa
Kultura Informacja Sukces - Sieć PIAP w województwie warmińsko-mazurskim
Program IKONA
Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa

Statystyka

Od 17.10.2008 było: 1368681 odwiedzin

Współpraca: www.ryn.pl