UWAGA!!!
Dnia 31 marca 2018 r. (Wielka Sobota) Biblioteka będzie nieczynna.

..............................................................................................................

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodziez i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.

TEATRZYK DLA DZIECI
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci z rodzicami na teatrzyk "Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu aktorów teatru Edu-Artis z Krakowa, który odbędzie się 6 marca 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w bibliotece.

SPOTKANIE Z AŁBENĄ GRABOWSKĄ
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza osoby dorosłe na spotkanie z Ałbeną Grabowską – autorką książek: "Stulecie Winnych", "Alicja w krainie czasów", "Coraz mniej olśnień", "Lady M", "Ostatnia chowa klucz", które odbędzie się 8 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Czytelni.

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2018
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza do udziału w obchodach "Tygodnia z Internetem". Tegoroczne spotkanie odbędzie się 20 marca 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 pod hasłem "Wiadomości ze świata". Uczestnicy dowiedzą się, że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez różne osoby, a przekazy medialne, które do nas docierają niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach.

 DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza na obchody Dnia Czytania Tolkiena. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 16.00 pod hasłem "Dom i serce: wiele oblicz bycia Hobbitem".

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
119. spotkanie DKK odbędzie się 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
75. spotkanie MDKK odbędzie się 24 marca 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Skucha", której autorem jest Jacek Hugo-Bader. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 1, 8 , 15, 22 marca 2018 r. o godz. 15.00 w czytelni.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 14, 21, 28 marca 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.


gwiazda rockaRyńska młodzież spotkała się kolejny raz 17 marca 2017 r. aby dyskutować na temat książki "Prawie jak gwiazda rocka" autorstwa Matthew'a Quick'a, autora znanego m. in. z "Poradnika pozytywnego myślenia". Omawiana przez nas książka była jego ukłonem w stronę młodszego czytelnika. Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu! - ostatnie słowa, forma nadużywanego w powieści wtrącenia, zagajnika mającego na celu wprowadzenie do narracji młodzieżowego ducha powodowało w młodzieży odruch odwrotny do zamierzonego. Kilka osób przyznało wprost, że przez ten zwrot książka wydawała im się momentami żałosna i karykaturalna. Zastanawialiśmy się w trakcie rozmowy nad tym, czy opisywana Amber znalazłaby przyjaciół w gronie ryńskiej młodzieży i niestety, uczestnicy spotkania przyznali, że najpewniej zostałaby zepchnięta na margines towarzyskiego zainteresowania. Padło kilka zdań, gorzkich i szczerych trzeba przyznać, iż faktycznie młodzi ludzie mają potrzebę inności, wyróżnienia się, bycia kimś więcej niż przeciętny nastolatek, ale jednocześnie uświadomili sobie iż jeśli faktycznie na ich drodze pojawia się ktoś wyglądający, albo zachowujący się inaczej niż statystyczna większość to jest wytykany palcami, odpychany, traktowany jak dziwadło. Książka została uznana za dość dobrą historię, która została ubrana w absurdalne słownictwo (bez kitu!). Lektura świetna do dyskusji, młodzież chętnie przyrównywała wydarzenia z książki do swoich własnych szkolnych doświadczeń. Padła również propozycja by podobne jak książkowa Amber, poświęcić czas tym, o których świat nie chce już pamiętać albo udaje, że nie istnieją. Ludzie starsi, schorowani, samotni, którym warto poświecić czas, poczytać, posłuchać. Bez względu na to czy pomysł wypali, czy nie, książka zainspirowała uczestniczącą w spotkaniu młodzież do bezinteresownego działa na rzecz drugiego człowieka.

Programy i projekty

program fundacja orange