PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 3, 10, 17, 24 października 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJ W WYKONANIU PIOTRA DĄBRÓWKI
Zapraszamy miłośników poezji śpiewanej na koncert Piotra Dąbrówki, który odbędzie się 7 października 2018 r. (niedziela) o godz. 16.00 w Hotelu "Zamek Ryn". Koncert ten jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM KASSEM
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poetą Wojciechem Kassem, które odbędzie się 12 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłych czytelników na spektakl czytany, który odbędzie się 16 października 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska i Katarzyna Kropidłowska odczytają sztukę pt. "Zabierz mnie na księżyc". Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
125. spotkanie DKK odbędzie się 26 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dlaczego nie poczekałaś?" Wery Gorczyńskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
82. spotkanie MDKK odbędzie się 27 października 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Złodzieje książek", której autorem jest Matthew Pearl. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.


gwiazda rockaRyńska młodzież spotkała się kolejny raz 17 marca 2017 r. aby dyskutować na temat książki "Prawie jak gwiazda rocka" autorstwa Matthew'a Quick'a, autora znanego m. in. z "Poradnika pozytywnego myślenia". Omawiana przez nas książka była jego ukłonem w stronę młodszego czytelnika. Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu! - ostatnie słowa, forma nadużywanego w powieści wtrącenia, zagajnika mającego na celu wprowadzenie do narracji młodzieżowego ducha powodowało w młodzieży odruch odwrotny do zamierzonego. Kilka osób przyznało wprost, że przez ten zwrot książka wydawała im się momentami żałosna i karykaturalna. Zastanawialiśmy się w trakcie rozmowy nad tym, czy opisywana Amber znalazłaby przyjaciół w gronie ryńskiej młodzieży i niestety, uczestnicy spotkania przyznali, że najpewniej zostałaby zepchnięta na margines towarzyskiego zainteresowania. Padło kilka zdań, gorzkich i szczerych trzeba przyznać, iż faktycznie młodzi ludzie mają potrzebę inności, wyróżnienia się, bycia kimś więcej niż przeciętny nastolatek, ale jednocześnie uświadomili sobie iż jeśli faktycznie na ich drodze pojawia się ktoś wyglądający, albo zachowujący się inaczej niż statystyczna większość to jest wytykany palcami, odpychany, traktowany jak dziwadło. Książka została uznana za dość dobrą historię, która została ubrana w absurdalne słownictwo (bez kitu!). Lektura świetna do dyskusji, młodzież chętnie przyrównywała wydarzenia z książki do swoich własnych szkolnych doświadczeń. Padła również propozycja by podobne jak książkowa Amber, poświęcić czas tym, o których świat nie chce już pamiętać albo udaje, że nie istnieją. Ludzie starsi, schorowani, samotni, którym warto poświecić czas, poczytać, posłuchać. Bez względu na to czy pomysł wypali, czy nie, książka zainspirowała uczestniczącą w spotkaniu młodzież do bezinteresownego działa na rzecz drugiego człowieka.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange