UWAGA!!!
W lipcu i w sierpniu 2018 r. Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. W soboty biblioteka będzie nieczynna.

....................................................................................................................................

KONKURS "WAKACYJNY POŻERACZ  KSIĄŻEK"
Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie, który polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają Baśniowe Kubki. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece.

WAKACYJNE PLANSZOWE  PIĄTKI
W każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
79. spotkanie MDKK odbędzie się 13 lipca 2018 r. (piątek) o godz. 14.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Pamiętnik Cathy", której autorem jest Sean Stewart. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

CZUWAJ! HARCERSKA PRZYGODO!
Chcesz miło spędzić czas i poznać codzienność harcerza? Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza  na wspólną wyprawę do Harcerskiej Bazy Obozowej w Rybicalu prowadzonej przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Zgierzu. W programie wyprawy m.in.: zwiedzanie Harcerskiej Bazy Obozowej w Rybicalu; z życia wzięte - opowieści harcerzy, wspólne ognisko. Szczegółowe informacje i zapisy (do środy 18 lipca) w bibliotece.

SŁOWIAŃSKA NOC W BIBLIOTECE
Zapraszamy młodzież od 13 roku życia do udziału w Słowiańskiej Nocy w Bibliotece, która odbędzie się z 27 na 28 lipca 2018 r. (z piątku na sobotę) w godz. 20.00 - 8.00. Zapisy do 25 lipca 2018 r. (środa). Liczba miejsc ograniczona. Regulamin, szczegóły imprezy i zezwolenia dostępne w Bibliotece.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.


gwiazda rockaRyńska młodzież spotkała się kolejny raz 17 marca 2017 r. aby dyskutować na temat książki "Prawie jak gwiazda rocka" autorstwa Matthew'a Quick'a, autora znanego m. in. z "Poradnika pozytywnego myślenia". Omawiana przez nas książka była jego ukłonem w stronę młodszego czytelnika. Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu! - ostatnie słowa, forma nadużywanego w powieści wtrącenia, zagajnika mającego na celu wprowadzenie do narracji młodzieżowego ducha powodowało w młodzieży odruch odwrotny do zamierzonego. Kilka osób przyznało wprost, że przez ten zwrot książka wydawała im się momentami żałosna i karykaturalna. Zastanawialiśmy się w trakcie rozmowy nad tym, czy opisywana Amber znalazłaby przyjaciół w gronie ryńskiej młodzieży i niestety, uczestnicy spotkania przyznali, że najpewniej zostałaby zepchnięta na margines towarzyskiego zainteresowania. Padło kilka zdań, gorzkich i szczerych trzeba przyznać, iż faktycznie młodzi ludzie mają potrzebę inności, wyróżnienia się, bycia kimś więcej niż przeciętny nastolatek, ale jednocześnie uświadomili sobie iż jeśli faktycznie na ich drodze pojawia się ktoś wyglądający, albo zachowujący się inaczej niż statystyczna większość to jest wytykany palcami, odpychany, traktowany jak dziwadło. Książka została uznana za dość dobrą historię, która została ubrana w absurdalne słownictwo (bez kitu!). Lektura świetna do dyskusji, młodzież chętnie przyrównywała wydarzenia z książki do swoich własnych szkolnych doświadczeń. Padła również propozycja by podobne jak książkowa Amber, poświęcić czas tym, o których świat nie chce już pamiętać albo udaje, że nie istnieją. Ludzie starsi, schorowani, samotni, którym warto poświecić czas, poczytać, posłuchać. Bez względu na to czy pomysł wypali, czy nie, książka zainspirowała uczestniczącą w spotkaniu młodzież do bezinteresownego działa na rzecz drugiego człowieka.

Programy i projekty

program fundacja orange