W grudniu 2018 r. warsztaty z kodowania offline w bibliotece odbyły się trzy razy. Podczas zajęć z 6 grudnia dzieci poznały życiorys Świętego Mikołaja oraz dowiedziały się skąd pochodzi tradycja obdarowywania się prezentami. Następnie korzystając z maty i kolorowych kubeczków ułożyły obrazek przedstawiający zapakowany prezent. Zadanie było jednak nieco utrudnione ponieważ bibliotekarka nie podawała współrzędnych, na których należy ustawić kubki. Dzieci musiały ułożyć lustrzane odbicie kubeczków, które zostały wcześniej ustawione i w ten sposób powstał obrazek. A na zakończenie dostały zadanie odkodowania portretu Świętego Mikołaja. Portrety Mikołaja będzie można obejrzeć do końca grudnia na wystawie w bibliotece.

Kolejne zajęcia odbyły się 13 grudnia, a dzieci rozwiązywały dyktando graficzne. Zadanie to polegało na narysowaniu ilustracji na kartce w kratkę zgodnie z legendą zapisaną strzałkami skierowanymi w odpowiednim kierunku. W ten sposób uczestnicy naszkicowali węża. Zaś druga część zadania polegała na zapisaniu legendy do rysunku przedstawiającego psa. Następnie uczestnicy zajęć używając dotek, czyli okrągłych kafli oraz maty zawierającej siatkę kropek zapisywały kodem strzałkowym trasę od startu do mety uwzględniając przy tym podane przez prowadzącą warunki np.: odwiedzenie danej dotki, zdobycie minimalnej liczby punktów czy odczytanie kodu literowo-liczbowego.

Podczas zajęć, które odbyły się 20 grudnia i nosiły tytuł "Święta tuż, tuż" dzieci odkrywały nazwy symboli bożonarodzeniowych odszyfrowując ich nazwy z dużej rozsypanki literowej oraz biorąc udział w zabawie "Ja mam…, kto ma?". Następnie usystematyzowały zdobytą wiedzę rozmawiając z bibliotekarką o tradycjach i symbolach bożonarodzeniowych. Zaś na zakończenie budowały choinkę z kolorowych kubeczków.