W kwietniu 2017 r. maluchy uczestniczyły w spotkaniach Klubu trzy razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 6 kwietnia i nosiły tytuł "Tropiciele wiosny" dzieci wysłuchały wiersza "Gdzie jest wiosna" Danuty Gelnerowej, razem z bibliotekarką ustaliły z czym kojarzy się im wiosna, czyli między innymi z: śpiewem ptaków i zakwitaniem kwiatów, z padającym deszczem i świecącym słońcem oraz ze świętami wielkanocnymi. Następnie wzięły udział w zabawie "Wiosenne porządki" oraz kolorowały ilustracje przedstawiające zwyczaj przywoływania wiosny, czyli topienie Marzanny.

km wiosna 1km wiosna 2

Kolejne zajęcia pod hasłem "Jesteśmy przyjaciółmi ziemi" odbyły się 22 kwietnia. Podczas spotkania dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez bibliotekarkę na podstawie wiersza "Sznurek Jurka" L. Szołdry, podczas której na boisku znalazły się rzeczy, o których mowa w wierszu, tworząc wysypisko. Następnie maluchy poznały zasady segregacji odpadów obowiązujące w naszej gminie i biorąc udział w zabawie "Gdzie z tym śmieciem" uporządkowały śmietnisko powstałe podczas inscenizacji. Dzieci wzięły także udział w zabawach ruchowo-sprawnościowe wykorzystując do zabawy odpady. Było to: rzucanie kulkami z gazet do celu oraz wyścigi par z korkami niesionymi na łyżce w ustach. Na zakończenie dzieci wykonały pojemniki na kredki i długopisy w kształcie łosia z tektury.

 

km ziemia 1km ziemia 2km ziemia 3km ziemia 4

Trzecie spotkanie odbyło się 27 kwietnia i nosiło tytuł "Majowe święta narodowe w Polsce". Podczas spotkania maluchy dowiedziały się, iż maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski oraz, że w pierwszych trzech dniach maja Polacy obchodzą aż pięć ważnych świąt narodowych:

  • 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy oraz rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
  • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
  • 3 maja - rocznica uchwalenia w Polsce Konstytucji w 1791 r.

Bibliotekarka opowiedziała maluchom o historii i znaczeniu tych świąt dla Polaków. Przeczytała im wiersz pt. "Polskie skarby" i rozmawiała z nimi o polskich symbolach narodowych, czyli o barwach narodowych, fladze, godle, hymnie i języku polskim. Dzieci zastanawiały się także nad znaczeniem słów ojczyzna, patriotyzm i patriota, wzięły udział w zabawie "Przyjazny gest" oraz sklejały rozsypankę przedstawiająca mapę Polski i jej najbardziej charakterystyczne zakątki.

swieta majowe 7swieta majowe 6swieta majowe 5