SPOTKANIE Z KS. KAROLEM MISIEWICZEM
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci na spotkanie z poetą i pisarzem, Ks. Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek dla dzieci o "Przygodach Pana Ślimaka", które odbędzie się 3 grudnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni. Po spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora w cenie 8,00 zł i zdobycia jego autografu.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12, 19 grudnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w każdy czwartek o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13, 20 grudnia 2018 r. W programie m.in: kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
127. spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
84. spotkanie MDKK odbędzie się 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Saga Sigrun" Elżbiety Cherezińskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece odbędzie się 21 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00.
W programie m.in.: rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.


Dnia 3 grudnia 2018 r. Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała spotkanie dla dzieci z Księdzem Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek o "Przygodach Pana Ślimaka. Ksiądz Karol Misiewicz na co dzień jest kapłanem w Kościele Parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu, z zawodu jest kucharzem, a z zamiłowania poetą i pisarzem. Podczas spotkania autor opowiedział zgromadzonym o swoich książkach, przeczytał kilka fragmentów, a dzieci odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Każda osoba, która jako pierwsza poprawnie odpowiedziała na pytanie otrzymała w prezencie pierwszą część "Przygód Pana Ślimaka". Następnie prowadzący przeprowadził szybki kurs modelowania balonów, a każde dziecko otrzymało gotowy, wymodelowany balonik. Zaś na zakończenie była możliwość zakupienia obu książek autora i zdobycia jego autografu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a wszystkie dzieci świetnie się bawiły.

Podczas kolejnych zajęć z kodowania, które odbyły się 29 listopada 2018 r. dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się zwyczaj wróżb andrzejkowych oraz dlaczego mają taką niezwykłą moc. Następnie przystąpiły do wróżenia i poznały imiona swoich przyszłych małżonków, ale uprzednio musiały je odkodować korzystając z Szyfru Cezara. Zaś na zakończenie wspólnie odkodowały obrazek przedstawiający klucz, który używa się do najsłynniejszej wróżby andrzejkowej, czyli lania wosku.

Ryńska młodzież spotkała się 24 listopada 2018 r. aby podyskutować na temat książki autorstwa Davida Remnicka "Grobowiec Lenina". Książka nie jest ani powieścią, ani reportażem w pełnym tego słowa znaczeniu. Stanowi swoistą hybrydę i to jej wada. Opisuje wydarzenia od rewolucji październikowej, powstanie partii bolszewickiej, rządy Lenina, rozwój jego filozofii, rosnącą liczbę ofiar, przekrój przez wszystkie wydarzenia. Wydawać by się mogło, że temat jest ciekawy i wart zgłębienia, nic bardziej mylnego. Klubowicze byli książką wyraźnie rozczarowani, niewielu osobom udało się ją dokończyć mimo, iż wszyscy przystępowaliśmy do lektury z niemałym entuzjazmem. Fabuła okazała się przewidywalna i zdaniem młodzieży nie miała w sobie niczego, czego nie wiedzieliby z lekcji historii. Na jej największą niekorzyść działał toporny, drętwy język, niepotrzebne dłuży jak w "Nad Niemnem" i fabularyzowanie wydarzeń historycznych. Klubowicze nie polecają tej książki nikomu, a wręcz odradzają sięganie po nią. Dyskusja wyglądała tak, że omawialiśmy zagadnienia związane z tematem Lenina, jego filozofię, powstanie partii bolszewickiej, historię ZSRR, jego rozpad, tragedię Kozaków, a także "sprawę Polską" w odniesieniu do samostanowienia narodów jakie wprowadził Lenin po obaleniu caratu.

Książka Marka Harnego pt. "Sny wojenne" była lekturą spotkania DKK, które odbyło się 23 listopada 2018 r. Autor ukazał w niej problemy w kontekście rozliczeń bohaterów i zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. Oparł je na faktycznych wydarzeniach. Główny bohater, Heinrich Nordmann - hitlerowski oprawca to postać Heinricha Hamanna. Esesman ten w latach 1939-1943 dowodził komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a potem aż do końca wojny kierował gestapo w Krakowie. Akcja powieści toczy się dwutorowo wokół zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Zaś główny wątek osadzony jest w latach sześćdziesiątych XX wieku i dotyczy  osób, które dążą do ukarania sprawcy. Czytelnik równolegle poznaje też historię życia i czyny tegoż zbrodniarza dokonane w trakcie okupacji. Klubowicze podczas dyskusji zapewniali, iż książka dostarczyła im wielu emocji, a zarazem skłoniła do refleksji. Uznali, że powroty do mrocznych i skomplikowanych czasów wojennych nie należą do łatwych choćby z uwagi na ludzkie dramaty związane z wojną. Zastanawiali się też nad aspektami dotyczącymi trudnych wyborów, zemsty, wybaczenia, granic moralności i konsekwencji czynów. Analizowali, jakby postąpili będąc na miejscu bohaterów powieści. Dyskutujący przyznali książce 8 punktów na 10 możliwych.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange