PROJEKT "NIECODZIENNE SPOTKANIA Z KULTURĄ"
Zapraszamy na Niecodziennie Spotkania z Kulturą w naszej Bibliotece! Szczegółowy plan wydarzeń poniżej.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
We wrześniu 2018 r.
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu na miejscu w ryńskiej bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO
Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania wraz z innymi wybranego fragmentu dzieła. Akcja odbędzie się 8 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 przy fontannie. Zachęcamy posiadaczy własnego egzemplarza "Przedwiośnia" do zabrania ze sobą w celu otrzymania pamiątkowego stempla z logo akcji.

CITTASLOW A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania, które odbędą się 25 września 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w czytelni.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
124. spotkanie DKK odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Amerykańscy bogowie", której autorem jest Neil Gaiman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
81. spotkanie MDKK odbędzie się 29 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Truskawkowe pola", której autorem jest Jordi Sierra i Fabra.  Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ŚLIMACZYM TROPEM - PODCHODY
Zapraszamy osoby od 13 roku życia do udziału w podchodach, które odbędą się 30 września 2018 r. (niedziela) w godz. 10.00-14.00. Regulamin i karta zgłoszenia w bibliotece. Zapisy przyjmujemy do czwartku 27 września.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.


Wśród wielu zbiorów oferowanych przez ryńską bibliotekę znajdują się także gry planszowe, które są alternatywną dla komputera i telewizji, rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad zdrowej rywalizacji, zapewniają mnóstwo zabawy i pozwalają się odprężyć. W związku z powyższym w każdy wakacyjny piątek biblioteka zmieniała się w jaskinię gier planszowych, aby nasi użytkownicy: dzieci, młodzież i dorośli mogli pograć w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Największym zainteresowaniem cieszyła się wielowątkowa gra fabularna "Talizman", czy gry zręcznościowe: "Małpki", "Jenga", "Twister" i "Level Headed - Zrównoważony". Gracze chętnie grali także w "Zgadnij kto", "Poznajemy godziny", "Remika" i gry z serii "Mazurskie Wyprawy".

Planszowe piatki 2

8 mdkkDnia 31 sierpnia 2018 roku, w ostatni weekend wakacji, Klubowicze MDKK spotkali się aby podyskutować nad powieścią "Martwy aż do zmroku" autorstwa Charlaine Harris. Jest to pierwszy tom liczącej sobie 12 tomów serii o "Sookie Stackhouse", kelnerce z małomiasteczkowej prowincji gdzieś w Luizjanie. Sookie na pierwszy rzut oka wydaje się być kompletnie nieciekawą i niezbyt bystrą dziewczyną. Jednak to nie prawda, Sookie jest telepatką. Również jej zapomniana przez Bogów prowincja Bon Temps, nie jest taka zwyczajna. Japońska firma zsyntetyzowała w pełni ludzką krew, z tego powodu media obiegła informacja, że wampiry istnieją, ujawniły się i dzięki sztucznej krwi nie muszą już polować na ludzi. Chcą z nimi koegzystować. Brzmi ciekawie. Książka pod płaszczykiem dość przewidywalnych rozwiązań fabularnych i irytującej bohaterki opowiada dość sprawnie problemy, które nękają dzisiejszą ludzkość. Nietolerancję, strach przed tym co nieznane, roszczeniowość, rozgrzebywanie ran z historii, patologiczną ciekawość, ksenofobię i homofobię. Klubowicze opowiadali o bohaterach, skupili się na zupełnie innym wizerunku wampira, który jest opisany w powieści. Ilość występujących w powieści "łaków" była za ich zdaniem za duża i niepotrzebna. Panterołaki, tygrysołaki, zmiennokształtni, wystarczyłyby wampiry i wilkołaki - mówili. Opis relacji telepatki z wampirem ich zaciekawił, tym bardziej, że wampir  jako "martwy" nie myśli w taki sam biologiczny sposób co ludzie żyjący, Sookie mogła się więc w obecności wampirów czuć normalnie. Nie słyszała ich myśli. Dużo uwagi poświęcono wątkowi kryminalnemu, dość sprawnie poprowadzonemu, zdaniem uczestników spotkania, a także bohaterom pobocznym. Narzekali za to, jakim cudem Sookie i reszta świata nie korzystała z wiedzy i doświadczenia tak starych wampirów jak chociażby Eric Northman, tysiącletni wampirzy wiking, który doświadczył życia przez całe tysiąclecie! Zdaniem klubowiczów, totalne marnotrawstwo źródła historycznego. Wszystkie obecne na spotkaniu osoby wyraziły jednak chęć sięgnięcia po kolejne tomy serii.

Dnia 27 sierpnia 2018 r. gościliśmy w bibliotece aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz odczytali tragikomedię amerykańskiego autora Stephena Sachsa pt. "Arcydzieło na śmietniku". Była to oparta na prawdziwych wydarzeniach, pełna zabawnych sytuacji i słownego humoru opowieść o spotkaniu Moud Gutman - byłej barmanki i eksperta w dziedzinie dzieł sztuki, który ma ocenić wiarygodność autorstwa dzieła słynnego malarza Jacksona Pollocka zakupionego przez nią w sklepie ze starociami. W klimat sztuki wprowadziła przybyłych już tradycyjnie koordynatorka cyklu, Elżbieta Lenkiewicz, która podkreśliła, iż sztuka ta to zderzenie dwóch odrębnych światów: prostoty i wyrafinowania, spontaniczności i kalkulacji, szczerości i konwenansu rodzące odwieczne pytanie o sens społecznego odbioru sztuki wysokiej i o to czy jej kryterium stanowi wiedza fachowa, czy też opinia odbiorcy. Teatr przy stoliku przyciągnął jak zwykle liczną publiczność. Dziękujemy czytelnikom za liczne przybycie i zapraszamy na kolejny spektakl już we wtorek 19 września.
Impreza zorganizowana została w ramach projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą". Biblioteka Publiczna w Rynie otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Partnerstwo dla książki" na jego realizację.

Teatr przy stolikuTeatr przy stolikuTeatr przy stoliku

Po miesięcznej przerwie Klubowicze DKK spotkali się 24 sierpnia 2018 r., aby wrócić do spotkań z książką. Tym razem dyskutowano o książce "Dary życia" Marthy Woodroof. To powieść obyczajowa, w której autorka ukazuje dość skomplikowane środowisko akademickie. Bohaterowie przeżywają radości, smutki, miłości i uzależnienia. Stają przed nowymi wyzwaniami, kształtują nowy rodzaj egzystencji i nowe relacje z innymi. Klubowicze jednomyślnie stwierdzili, iż książka była idealną lekturą na wakacje. Przeczytali ją z przyjemnością. Doszukali się w niej mnóstwa kwestii odnoszących się do życia codziennego, o których chętnie dyskutowali. Choćby o problemie uzależnienia od alkoholu, życiu w rodzinie z osobą przewlekle chorą, o różnych obliczach samotności i radości. Odnieśli się również do bohaterów powieści, według dyskutujących niezwykle barwnych i dobrze nakreślonych. Doszukali się też morału, który najlepiej oddają słowa: "[…] w każdym momencie życia można zacząć coś nowego i dobrego". Poza tym uczestnicy spotkania przyznali książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.                                                        

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange