UWAGA!!!
W lipcu i w sierpniu 2018 r. Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. W soboty biblioteka będzie nieczynna.

....................................................................................................................................

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6 i 13 czerwca 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

WIZYTA W BAJKOLANDZIE
Wizyta najaktywniejszych uczestników spotkań Klubu Malucha w Bajkolandzie w dniu 7 czerwca 2018 r. (czwartek) w godz. 16.00 - 18.00. Szczegółowe informacje w bibliotece.

SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2018 r. o godz. 15.00 w czytelni.

78. spotkanie MDKK odbędzie się 15 czerwca 2018 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Amerykańscy bogowie", której autorem jest Neil Gaiman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

RAJD ROWEROWY - ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
Zapraszamy miłosników rowerów, książek i bibliotek do wzięcia udziału w Rajdzie Rowerowym ph. "Odjazdowy Bibliotekarz" w dniu 16 czerwca 2018 r. (sobota). Start o godz. 9.00 z placu przed budynkiem biblioteki. Zapisy osobiście w bibliotece do dnia 14 czerwca 2018 r. (czwartek). Trasa Przejazdu: Ryn – Rybical – Skorupki – Ławki – Ryn. Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

122. spotkanie DKK odbędzie się 22 czerwca 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w plenerze (teren rekreacyjny nad jeziorem Ołów). Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Dom Augusty", której autorem jest Majgull Axelsson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

"MAGIA EKRANU" - WARSZTATY FILMOWE

Już po raz drugi będziemy realizować projekt, w którym weźmie udział młodzież w wieku 13 – 19 lat. Tym razem będą to warsztaty filmowe ph. "Magia ekranu". Na realizację projektu Biblioteka Publiczna w Rynie pozyskała grant w wysokości 5 500 złotych od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Programu Równać Szanse 2014 Regionalny Konkurs Grantowy.

Celem przedsięwzięcia jest nabycie przez młodzież umiejętności w zakresie tworzenia filmów dokumentalnych i fabularnych, a także pisania scenariuszy, obsługi kamery cyfrowej, montażu filmu i gry aktorskiej. Zwiększenie umiejętności współpracy w grupie, nawiązanie nowych relacji z rówieśnikami, instytucjami i mieszkańcami gminy. Jak również poznanie przez uczestników życia społeczności lokalnej i walorów swojej miejscowości.

Projekt polega na przeprowadzeniu warsztatów z pisania scenariuszy filmowych przez Zbigniewa Masternaka, absolwenta scenariopisarstwa Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (20 godz.). Warsztatów z obsługi kamery cyfrowej i montażu filmu przez Lucjana Mikulskiego, operatora i montażystę Studia Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej (20 godz.) oraz z gry aktorskiej przez Katarzynę Pyniaha, wolontariuszkę Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (12 godz.).

Warsztaty będą realizowane w okresie luty – lipiec 2015 r. W trakcie ich trwania młodzież stworzy trzy krótkometrażowe filmy dokumentalne związane tematycznie z gmina Ryn oraz film fabularny, którego akcja rozegra się w Rynie, a aktorami będą uczestnicy projektu. Premiera filmów przewidziana jest na lipiec 2015 r. Poza tym młodzież zwiedzi studio telewizji internetowej, a także kablowej oraz pracownię montażu filmu. Uczestnicy poprowadzą spotkanie z Piotrem Szwedesem, aktorem teatralnym i filmowym. W projekcie zaplanowane jest także wspólne wyjście na kręgielnię w Rynie i wyjazd do kina w Kętrzynie.

Pozyskany grant przeznaczony zostanie na honorarium dla prowadzących warsztaty, zakup jednostki centralnej do komputera i programu Adobe Premiere Elements 11 PL do montażu filmu. Zaś pozostałe przedsięwzięcia będą realizowane z budżetu biblioteki jako wkład własny do projektu.

program fundacja orange