Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższa wizyta: 10 styczeń 2018 r. Wizyty nie odbędą się w dniach 17, 24 i 31 stycznia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 4, 11, 18 stycznia 2018 r. o godz. 16.00 w czytelni.

73. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Noc ognia", której autorem jest Éric-Emmanuel Schmitt. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

117. spotkanie DKK odbędzie się 26 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Ludzka rzecz Pawła Potoroczyna. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

FERIE 2018 W BIBLIOTECE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci od poniedziałku do piątku (22 stycznia - 2 luty 2018 r.) w godzinach 15.30- 17.00 na biblioteczne spotkania pod hasłem "Rynianie z pasją". Przewidziane są też gry i zabawy oraz "małe co nieco".

22 stycznia 2018 (poniedziałek) – MANGA I ANIME
- Gość spotkania: Katarzyna Cantop, fascynatka popkultury japońskiej
- Tworzenie własnej Mangi
23 stycznia 2018 (wtorek) – OGRODNICTWO
- Gość spotkania: Aneta Kuczyńska, ogrodnik
- „Mój wymarzony ogród” – praca plastyczna
24 stycznia 2018 (środa) – ROBÓTKI RĘCZNE
- Gość spotkania: Elżbieta Buczel i Anna Borożyńska, pasjonatki rękodzieła
- Tworzenie biżuterii z filcu, kordonka i włóczki
25 stycznia 2018 (czwartek) – MODNE FRYZURY
- Goście spotkania: Marta Cała, fryzjerka, stylistka
- Modelowanie fryzur – teoria i praktyka
26 stycznia 2018 (piątek) – TAEKWONDO
- Gość spotkania: Jacek Załęski, instruktor taekwondo
- Podstawowe techniki walki wręcz i samoobrony - krótki kurs taekwondo
29 stycznia 2018 (poniedziałek) – KULINARIA
- Gość spotkania: Bożena Cantop, miłośniczka gotowania
- Przygotowanie deseru i dekoracja pierników
30 stycznia 2018 (wtorek) – LEGO
- Gość spotkania: Jakub Leonik, miłośnik klocków LEGO
- Pojazdy, postacie, budowle z klocków LEGO – ćwiczenia praktyczne
31 stycznia 2018 (środa) – KRĘGIELNIA W GODZINACH 15.00-17.00
- Wizyta na kręgielni w Hotelu „Zamek Ryn”
1 luty 2018 (czwartek) – PODRÓŻE ROWEROWE
- Gość spotkania: Adriana Banaszkiewicz-Gałas – miłośniczka rowerów
- „Akcesoria rowerowe” - kalambury
2 luty 2018 (piątek) – LODOWISKO W GODZINACH 9.30-12.00
- Wizyta na lodowisku w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych w Giżycku

"MAGIA EKRANU" - WARSZTATY FILMOWE

Już po raz drugi będziemy realizować projekt, w którym weźmie udział młodzież w wieku 13 – 19 lat. Tym razem będą to warsztaty filmowe ph. "Magia ekranu". Na realizację projektu Biblioteka Publiczna w Rynie pozyskała grant w wysokości 5 500 złotych od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Programu Równać Szanse 2014 Regionalny Konkurs Grantowy.

Celem przedsięwzięcia jest nabycie przez młodzież umiejętności w zakresie tworzenia filmów dokumentalnych i fabularnych, a także pisania scenariuszy, obsługi kamery cyfrowej, montażu filmu i gry aktorskiej. Zwiększenie umiejętności współpracy w grupie, nawiązanie nowych relacji z rówieśnikami, instytucjami i mieszkańcami gminy. Jak również poznanie przez uczestników życia społeczności lokalnej i walorów swojej miejscowości.

Projekt polega na przeprowadzeniu warsztatów z pisania scenariuszy filmowych przez Zbigniewa Masternaka, absolwenta scenariopisarstwa Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (20 godz.). Warsztatów z obsługi kamery cyfrowej i montażu filmu przez Lucjana Mikulskiego, operatora i montażystę Studia Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej (20 godz.) oraz z gry aktorskiej przez Katarzynę Pyniaha, wolontariuszkę Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (12 godz.).

Warsztaty będą realizowane w okresie luty – lipiec 2015 r. W trakcie ich trwania młodzież stworzy trzy krótkometrażowe filmy dokumentalne związane tematycznie z gmina Ryn oraz film fabularny, którego akcja rozegra się w Rynie, a aktorami będą uczestnicy projektu. Premiera filmów przewidziana jest na lipiec 2015 r. Poza tym młodzież zwiedzi studio telewizji internetowej, a także kablowej oraz pracownię montażu filmu. Uczestnicy poprowadzą spotkanie z Piotrem Szwedesem, aktorem teatralnym i filmowym. W projekcie zaplanowane jest także wspólne wyjście na kręgielnię w Rynie i wyjazd do kina w Kętrzynie.

Pozyskany grant przeznaczony zostanie na honorarium dla prowadzących warsztaty, zakup jednostki centralnej do komputera i programu Adobe Premiere Elements 11 PL do montażu filmu. Zaś pozostałe przedsięwzięcia będą realizowane z budżetu biblioteki jako wkład własny do projektu.

program fundacja orange