Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 luty 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 14, 21, 28 luty 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

SPOTKANIE Z MARTĄ ABRAMOWICZ
Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza na spotkanie autorskie z Martą Abramowicz - dziennikarką oraz autorką książek "Zakonnice odchodzą po cichu" i "Dzieci księży", które odbędzie się 22 lutego 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki.

86. spotkanie MDKK odbędzie się 23 lutego 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Pachnidło", której autorem jest Patrick Süskind. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

129. spotkanie DKK odbędzie się 28 lutego 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Fabryka frajerów", której autorem jest Krzysztof Beśka. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

"MAGIA EKRANU" - WARSZTATY FILMOWE

Już po raz drugi będziemy realizować projekt, w którym weźmie udział młodzież w wieku 13 – 19 lat. Tym razem będą to warsztaty filmowe ph. "Magia ekranu". Na realizację projektu Biblioteka Publiczna w Rynie pozyskała grant w wysokości 5 500 złotych od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Programu Równać Szanse 2014 Regionalny Konkurs Grantowy.

Celem przedsięwzięcia jest nabycie przez młodzież umiejętności w zakresie tworzenia filmów dokumentalnych i fabularnych, a także pisania scenariuszy, obsługi kamery cyfrowej, montażu filmu i gry aktorskiej. Zwiększenie umiejętności współpracy w grupie, nawiązanie nowych relacji z rówieśnikami, instytucjami i mieszkańcami gminy. Jak również poznanie przez uczestników życia społeczności lokalnej i walorów swojej miejscowości.

Projekt polega na przeprowadzeniu warsztatów z pisania scenariuszy filmowych przez Zbigniewa Masternaka, absolwenta scenariopisarstwa Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (20 godz.). Warsztatów z obsługi kamery cyfrowej i montażu filmu przez Lucjana Mikulskiego, operatora i montażystę Studia Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej (20 godz.) oraz z gry aktorskiej przez Katarzynę Pyniaha, wolontariuszkę Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (12 godz.).

Warsztaty będą realizowane w okresie luty – lipiec 2015 r. W trakcie ich trwania młodzież stworzy trzy krótkometrażowe filmy dokumentalne związane tematycznie z gmina Ryn oraz film fabularny, którego akcja rozegra się w Rynie, a aktorami będą uczestnicy projektu. Premiera filmów przewidziana jest na lipiec 2015 r. Poza tym młodzież zwiedzi studio telewizji internetowej, a także kablowej oraz pracownię montażu filmu. Uczestnicy poprowadzą spotkanie z Piotrem Szwedesem, aktorem teatralnym i filmowym. W projekcie zaplanowane jest także wspólne wyjście na kręgielnię w Rynie i wyjazd do kina w Kętrzynie.

Pozyskany grant przeznaczony zostanie na honorarium dla prowadzących warsztaty, zakup jednostki centralnej do komputera i programu Adobe Premiere Elements 11 PL do montażu filmu. Zaś pozostałe przedsięwzięcia będą realizowane z budżetu biblioteki jako wkład własny do projektu.