Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższa wizyta: 10 styczeń 2018 r. Wizyty nie odbędą się w dniach 17, 24 i 31 stycznia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 4, 11, 18 stycznia 2018 r. o godz. 16.00 w czytelni.

73. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Noc ognia", której autorem jest Éric-Emmanuel Schmitt. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

117. spotkanie DKK odbędzie się 26 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Ludzka rzecz Pawła Potoroczyna. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

FERIE 2018 W BIBLIOTECE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci od poniedziałku do piątku (22 stycznia - 2 luty 2018 r.) w godzinach 15.30- 17.00 na biblioteczne spotkania pod hasłem "Rynianie z pasją". Przewidziane są też gry i zabawy oraz "małe co nieco".

22 stycznia 2018 (poniedziałek) – MANGA I ANIME
- Gość spotkania: Katarzyna Cantop, fascynatka popkultury japońskiej
- Tworzenie własnej Mangi
23 stycznia 2018 (wtorek) – OGRODNICTWO
- Gość spotkania: Aneta Kuczyńska, ogrodnik
- „Mój wymarzony ogród” – praca plastyczna
24 stycznia 2018 (środa) – ROBÓTKI RĘCZNE
- Gość spotkania: Elżbieta Buczel i Anna Borożyńska, pasjonatki rękodzieła
- Tworzenie biżuterii z filcu, kordonka i włóczki
25 stycznia 2018 (czwartek) – MODNE FRYZURY
- Goście spotkania: Marta Cała, fryzjerka, stylistka
- Modelowanie fryzur – teoria i praktyka
26 stycznia 2018 (piątek) – TAEKWONDO
- Gość spotkania: Jacek Załęski, instruktor taekwondo
- Podstawowe techniki walki wręcz i samoobrony - krótki kurs taekwondo
29 stycznia 2018 (poniedziałek) – KULINARIA
- Gość spotkania: Bożena Cantop, miłośniczka gotowania
- Przygotowanie deseru i dekoracja pierników
30 stycznia 2018 (wtorek) – LEGO
- Gość spotkania: Jakub Leonik, miłośnik klocków LEGO
- Pojazdy, postacie, budowle z klocków LEGO – ćwiczenia praktyczne
31 stycznia 2018 (środa) – KRĘGIELNIA W GODZINACH 15.00-17.00
- Wizyta na kręgielni w Hotelu „Zamek Ryn”
1 luty 2018 (czwartek) – PODRÓŻE ROWEROWE
- Gość spotkania: Adriana Banaszkiewicz-Gałas – miłośniczka rowerów
- „Akcesoria rowerowe” - kalambury
2 luty 2018 (piątek) – LODOWISKO W GODZINACH 9.30-12.00
- Wizyta na lodowisku w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych w Giżycku

"SPOTKANIA Z REGIONEM - WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ"

programy PRBprogramy akademia

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła w 2009 r. do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka wiodąca. Uczestnictwo w programie umożliwiło bibliotece pozyskanie dodatkowych środków finansowych od organizacji pozarządowych, a zarazem wzbogacenie oferty bibliotecznej skierowanej do użytkowników.

W 2012 r., czyli w drugiej rundzie konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ryńska biblioteka pozyskała grant  w wysokości 5000 złotych od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na warsztaty teatralne ph. "Spotkania z regionem", które odbyły się w pierwszej połowie 2013 r. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy warsztatów zostali wyłonieni poprzez casting przeprowadzony przez bibliotekę. W czasie castingu dzieci musiały wykazać się znajomością jednej baśni lub legendy mazurskiej, albo wiersza tematycznie związanego z Mazurami. Warsztaty teatralne - podczas, których uczestnicy ćwiczyli interpretacje prozy na podstawie legendy mazurskiej "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika, technikę mowy, dykcję i emisję głosu, a także ruch sceniczny - poprowadził Tadeusz Sobczak, aktor lalkarz, instruktor teatralny z Olsztyna. Uwieńczeniem warsztatów była premiera spektaklu "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika. Uczestnicy warsztatów odwiedzili także Olsztyński Teatr Lalek. Obejrzeli wówczas spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Aliny Skiepko - Gielniewskiej oraz wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zwiedzili kulisy teatru. Na pamiątkę udziału w warsztatach teatralnych dzieci otrzymały dyplomy i kalendarze na 2014 r. ze zdjęciami z przebiegu projektu oraz obejrzały program artystyczny "W świecie lalek" w wykonaniu Tadeusza Sobczaka (trenera naszych warsztatów).

Celem projektu było wywołanie zainteresowania literaturą regionalną wśród ryńskich dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, a zarazem rozwinięcie ich talentów i umiejętności aktorskich. Poza tym dostarczenie ambitnej rozrywki dzieciom, które zwiedziły Olsztyński Teatr Lalek, poznały jego kulisy i obejrzały spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu".

wt 1awt1wt2wt3

wt4wt 2awt5wt6

wt7warsztaty teatralne 4warsztaty teatralne 5wt 1

wt 2wt 3wt 4wt 5

wt 6234

"PODAJ DALEJ" 2011

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Bibliotece Publicznej w Rynie, jako bibliotece wiodącej w PRB, minigrant "Podaj Dalej" w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie bibliotekarzom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).

program fundacja orange