UWAGA!!!
W lipcu i w sierpniu 2018 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. W soboty biblioteka nieczynna.

....................................................................................................................................

123. spotkanie DKK odbędzie się 24 sierpnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w plenerze (teren rekreacyjny nad jeziorem Ołów) lub w razie niepogody w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dary życia", której autorem jest Martha Woodroof. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłych czytelników na imprezę "Teatr przy stoliku", która odbędzie się 27 sierpnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz odczytają sztukę "Arcydzieło na śmietniku" Stephena Sachsa. Impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

80. spotkanie MDKK odbędzie się 31 sierpnia 2018 r. (piątek) o godz. 13.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Martwy aż do zmroku", której autorem jest Charlaine Harris. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

WAKACYJNE PLANSZOWE  PIĄTKI
W każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

KONKURS "WAKACYJNY POŻERACZ  KSIĄŻEK"
Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie, który polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają Baśniowe Kubki. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece.

"SPOTKANIA Z REGIONEM - WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ"

programy PRBprogramy akademia

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła w 2009 r. do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka wiodąca. Uczestnictwo w programie umożliwiło bibliotece pozyskanie dodatkowych środków finansowych od organizacji pozarządowych, a zarazem wzbogacenie oferty bibliotecznej skierowanej do użytkowników.

W 2012 r., czyli w drugiej rundzie konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ryńska biblioteka pozyskała grant  w wysokości 5000 złotych od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na warsztaty teatralne ph. "Spotkania z regionem", które odbyły się w pierwszej połowie 2013 r. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy warsztatów zostali wyłonieni poprzez casting przeprowadzony przez bibliotekę. W czasie castingu dzieci musiały wykazać się znajomością jednej baśni lub legendy mazurskiej, albo wiersza tematycznie związanego z Mazurami. Warsztaty teatralne - podczas, których uczestnicy ćwiczyli interpretacje prozy na podstawie legendy mazurskiej "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika, technikę mowy, dykcję i emisję głosu, a także ruch sceniczny - poprowadził Tadeusz Sobczak, aktor lalkarz, instruktor teatralny z Olsztyna. Uwieńczeniem warsztatów była premiera spektaklu "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika. Uczestnicy warsztatów odwiedzili także Olsztyński Teatr Lalek. Obejrzeli wówczas spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Aliny Skiepko - Gielniewskiej oraz wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zwiedzili kulisy teatru. Na pamiątkę udziału w warsztatach teatralnych dzieci otrzymały dyplomy i kalendarze na 2014 r. ze zdjęciami z przebiegu projektu oraz obejrzały program artystyczny "W świecie lalek" w wykonaniu Tadeusza Sobczaka (trenera naszych warsztatów).

Celem projektu było wywołanie zainteresowania literaturą regionalną wśród ryńskich dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, a zarazem rozwinięcie ich talentów i umiejętności aktorskich. Poza tym dostarczenie ambitnej rozrywki dzieciom, które zwiedziły Olsztyński Teatr Lalek, poznały jego kulisy i obejrzały spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu".

wt 1awt1wt2wt3

wt4wt 2awt5wt6

wt7warsztaty teatralne 4warsztaty teatralne 5wt 1

wt 2wt 3wt 4wt 5

wt 6234

"PODAJ DALEJ" 2011

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Bibliotece Publicznej w Rynie, jako bibliotece wiodącej w PRB, minigrant "Podaj Dalej" w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie bibliotekarzom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange