..........................................................................................................................................................

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 4, 11, 18 grudnia 2019 r.

"PSZCZELARSKIE CIEKAWOSTKI" - SPOTKANIE DLA DZIECI

138. spotkanie DKK odbędzie się 13 grudnia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Szum", której autorem jest Magdalena Tulli. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

96. spotkanie MDKK odbędzie się 14 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Klątwa Tygrysa", której autorem jest Colleen Houck. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłe osoby na imprezę "Teatr przy Stoliku", która odbędzie 18 grudnia 2019 r. (środa) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki.
Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski odczytają sztukę "Oto czulent na dzisiejszy szabat...".

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

"SPOTKANIA Z REGIONEM - WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ"

programy PRBprogramy akademia

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła w 2009 r. do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka wiodąca. Uczestnictwo w programie umożliwiło bibliotece pozyskanie dodatkowych środków finansowych od organizacji pozarządowych, a zarazem wzbogacenie oferty bibliotecznej skierowanej do użytkowników.

W 2012 r., czyli w drugiej rundzie konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ryńska biblioteka pozyskała grant  w wysokości 5000 złotych od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na warsztaty teatralne ph. "Spotkania z regionem", które odbyły się w pierwszej połowie 2013 r. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy warsztatów zostali wyłonieni poprzez casting przeprowadzony przez bibliotekę. W czasie castingu dzieci musiały wykazać się znajomością jednej baśni lub legendy mazurskiej, albo wiersza tematycznie związanego z Mazurami. Warsztaty teatralne - podczas, których uczestnicy ćwiczyli interpretacje prozy na podstawie legendy mazurskiej "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika, technikę mowy, dykcję i emisję głosu, a także ruch sceniczny - poprowadził Tadeusz Sobczak, aktor lalkarz, instruktor teatralny z Olsztyna. Uwieńczeniem warsztatów była premiera spektaklu "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika. Uczestnicy warsztatów odwiedzili także Olsztyński Teatr Lalek. Obejrzeli wówczas spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Aliny Skiepko - Gielniewskiej oraz wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zwiedzili kulisy teatru. Na pamiątkę udziału w warsztatach teatralnych dzieci otrzymały dyplomy i kalendarze na 2014 r. ze zdjęciami z przebiegu projektu oraz obejrzały program artystyczny "W świecie lalek" w wykonaniu Tadeusza Sobczaka (trenera naszych warsztatów).

Celem projektu było wywołanie zainteresowania literaturą regionalną wśród ryńskich dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, a zarazem rozwinięcie ich talentów i umiejętności aktorskich. Poza tym dostarczenie ambitnej rozrywki dzieciom, które zwiedziły Olsztyński Teatr Lalek, poznały jego kulisy i obejrzały spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu".

wt 1awt1wt2wt3

wt4wt 2awt5wt6

wt7warsztaty teatralne 4warsztaty teatralne 5wt 1

wt 2wt 3wt 4wt 5

wt 6234

"PODAJ DALEJ" 2011

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Bibliotece Publicznej w Rynie, jako bibliotece wiodącej w PRB, minigrant "Podaj Dalej" w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie bibliotekarzom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).