Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

"SPOTKANIA Z REGIONEM - WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ"

programy PRBprogramy akademia

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła w 2009 r. do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka wiodąca. Uczestnictwo w programie umożliwiło bibliotece pozyskanie dodatkowych środków finansowych od organizacji pozarządowych, a zarazem wzbogacenie oferty bibliotecznej skierowanej do użytkowników.

W 2012 r., czyli w drugiej rundzie konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ryńska biblioteka pozyskała grant  w wysokości 5000 złotych od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na warsztaty teatralne ph. "Spotkania z regionem", które odbyły się w pierwszej połowie 2013 r. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy warsztatów zostali wyłonieni poprzez casting przeprowadzony przez bibliotekę. W czasie castingu dzieci musiały wykazać się znajomością jednej baśni lub legendy mazurskiej, albo wiersza tematycznie związanego z Mazurami. Warsztaty teatralne - podczas, których uczestnicy ćwiczyli interpretacje prozy na podstawie legendy mazurskiej "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika, technikę mowy, dykcję i emisję głosu, a także ruch sceniczny - poprowadził Tadeusz Sobczak, aktor lalkarz, instruktor teatralny z Olsztyna. Uwieńczeniem warsztatów była premiera spektaklu "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika. Uczestnicy warsztatów odwiedzili także Olsztyński Teatr Lalek. Obejrzeli wówczas spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Aliny Skiepko - Gielniewskiej oraz wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zwiedzili kulisy teatru. Na pamiątkę udziału w warsztatach teatralnych dzieci otrzymały dyplomy i kalendarze na 2014 r. ze zdjęciami z przebiegu projektu oraz obejrzały program artystyczny "W świecie lalek" w wykonaniu Tadeusza Sobczaka (trenera naszych warsztatów).

Celem projektu było wywołanie zainteresowania literaturą regionalną wśród ryńskich dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, a zarazem rozwinięcie ich talentów i umiejętności aktorskich. Poza tym dostarczenie ambitnej rozrywki dzieciom, które zwiedziły Olsztyński Teatr Lalek, poznały jego kulisy i obejrzały spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu".

wt 1awt1wt2wt3

wt4wt 2awt5wt6

wt7warsztaty teatralne 4warsztaty teatralne 5wt 1

wt 2wt 3wt 4wt 5

wt 6234

"PODAJ DALEJ" 2011

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Bibliotece Publicznej w Rynie, jako bibliotece wiodącej w PRB, minigrant "Podaj Dalej" w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie bibliotekarzom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).