Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 7, 14, 21, 28 listopada 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

NIEPODLEGŁA A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 15.00. Podczas zajęć dzieci zajmą się między innymi kodowaniem offline symboli narodowych.

WIECZÓR DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poezją i prozą poświęcone Niepodległej w dniu 9 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki odczytają fragmenty tekstów "Antologii Niepodległości".

126. spotkanie DKK odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sny wojenne", której autorem jest Marek Harny. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

83. spotkanie MDKK odbędzie się 24 listopada 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Grobowiec Lenina", której autorem jest David Remnick. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie: Maria Tuczyńska oraz Alicja Dołgan w okresie od czerwca do września 2018 r. brały udział w szkoleniach w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość". Jest to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podczas 32 godzin szkoleń bibliotekarki dowiedziały się co to jest programowanie oraz jak w sposób atrakcyjny dla dzieci uczyć je kodowania na zajęciach w bibliotece poczynając od "kodowania offline", czyli z wykorzystaniem maty edukacyjnej czy kubeczków, przez programowanie wizualne z aplikacjami Scratch Junior, Scratch, Kodable, Bit by Bit i Lighbot, a na możliwościach robota Photon kończąc.

Po zakończonym cyklu szkoleń ryńska biblioteka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych wraz z pomocami:

• karty oraz planszę do gry "Golden Scratch",
  • karty do gry Scratch,
  • karty do gry z planszą "CodyRoby",
  • zestaw do origami „Piekło –niebo”,
  • materiały szkoleniowe, czyli "nie Podręcznik",
  • matę do gry z kaflami „Dotta”.

Zdobyta wiedza oraz pozyskane materiały służą bibliotekarkom do prowadzenia warsztatów z kodowania dla dzieci. O poszczeólnych zajęciach można przeczytać na stronie głównej biblioteki w aktualnościach.