Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 9, 16 stycznia 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KONCERT KOLĘD W WYKONANIU CHÓRU POLICJI GARNIZONU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
Burmistrz Miasta i Gminy Ryn oraz Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki w Rynie zapraszają na koncert kolęd w wykonaniu Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, który odbędzie się 11 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu "Zamek Ryn" (sala Władysława Jagiełło).

FERIE ZIMOWE 2019

128. spotkanie DKK odbędzie się 25 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Bona. Zmierzch Jagiellonów" Magdaleny Niedźwiedzkiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

85. spotkanie MDKK odbędzie się 26 stycznia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Never Never" Colleen Hoover. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie: Maria Tuczyńska oraz Alicja Dołgan w okresie od czerwca do września 2018 r. brały udział w szkoleniach w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość". Jest to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podczas 32 godzin szkoleń bibliotekarki dowiedziały się co to jest programowanie oraz jak w sposób atrakcyjny dla dzieci uczyć je kodowania na zajęciach w bibliotece poczynając od "kodowania offline", czyli z wykorzystaniem maty edukacyjnej czy kubeczków, przez programowanie wizualne z aplikacjami Scratch Junior, Scratch, Kodable, Bit by Bit i Lighbot, a na możliwościach robota Photon kończąc.

Po zakończonym cyklu szkoleń ryńska biblioteka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych wraz z pomocami:

• karty oraz planszę do gry "Golden Scratch",
  • karty do gry Scratch,
  • karty do gry z planszą "CodyRoby",
  • zestaw do origami „Piekło –niebo”,
  • materiały szkoleniowe, czyli "nie Podręcznik",
  • matę do gry z kaflami „Dotta”.

Zdobyta wiedza oraz pozyskane materiały służą bibliotekarkom do prowadzenia warsztatów z kodowania dla dzieci. O poszczeólnych zajęciach można przeczytać na stronie głównej biblioteki w aktualnościach.