DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

W grudniu 2023 r. odbyły się dwa spotkania Klubu Malucha. Tematem zajęć w dniu 1 grudnia był mały, znany wszystkim dzieciom przedmiot, czyli kredka. Dzieci rozmawiały o różnych rodzajach kredek: ołówkowych, świecowych, pastelowych czy żelowych. Zastanawiały się jakie cechy powinna mieć Super Kredka. Wyszło między innymi, że nie powinna się łamać, powinna się łatwo temperować, mieć wiele kolorów w jednej sztuce. Potem wysłuchały opowiadania "Kredki" z serii "Olo i Awa" Moniki Skikiewicz. A na zakończenie wykonały nietypowe rysunki, ponieważ zamiast zajmować się tradycyjnym kolorowaniem kalkowały wzory umieszczając pod kartką przedmioty z wzorami i je kolorując, lub używając stemperowanych stróżek i gryfli kredek.

 Spotkanie klubu malucha w grudniuSpotkanie klubu malucha w grudniu

Drugie zajęcia odbyły się 8 grudnia. Były to zajęcia nietypowe. Dzieci spędziły twórczo czas biorąc udział w warsztatach tworzenia mydełek i figur z wosku, które odbyły się w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach projektu "Na skrzydłach kultury".

Spotkanie klubu malucha w grudniuSpotkanie klubu malucha w grudniu

15 grudnia odbyło się spotkanie ryńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, a Klubowicze dyskutowali o książce Aleksandry Lipczak "Lajla znaczy noc". To dzieło balansujące między reportażem, a esejem, pokazuje Andaluzję, południowy region Hiszpanii, z perspektywy historycznej oraz współczesnej. Duży nacisk położyła autorka na okres średniowiecza i początki nowożytności, ale też mamy opisane czasy współczesne. Skupia się również na tym, jak dzisiejsi mieszkańcy Andaluzji podchodzą do dziedzictwa pozostawionego przez muzułmanów. Stara się ukazać ich nietypową tożsamość, szczególnie, że wielu z nich nazywa się potomkami Maurów, a także jak wygląda wielokulturowość tego regionu aktualnie. Wśród dyskutujących lektura wzbudziła skrajne emocje. Skarżyli się przede wszystkim na to, iż była ona dość chaotyczna. Nie wszyscy przeczytali ją do końca. A Ci, którzy ją przeczytali w całości, byli pełni podziwu dla autorki, że tak skrupulatnie podeszła do tematu i przemyciła wiele ciekawych informacji o Andaluzji. Te osoby chętnie dzieliły się świeżo nabytą wiedzą. Pod dyskusję poddano różnorodność Andaluzji związaną z dziedzictwem muzułmańskim, żydowskim i chrześcijańskim, a ujawniającą się w jej architekturze, sztuce, mitach, obyczajach i mentalności mieszkańców. Nie pominięto też tematu migracji, aktualnego i dziś. Klubowicze przyznali książce 7 punktów na 10 możliwych. Na koniec spotkania Klubowiczka, Danuta Konopnicka zaprezentowała swoje wiersze przepełnione nostalgią, wzbudzające refleksję nad sensem życia, śmiercią bliskiej osoby oraz zmieniającą się przyrodą w zależności od pór roku.

DKK grudzien dorosli

W listopadzie i grudniu 2023 r. seniorzy z Klubu Seniora działającego przy Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie uczestniczyli w bibliotecznych warsztatach kreatywnego pisania. W czasie zajęć uczestnicy poznali konstrukcję opowiadania, rozmawiali o rodzajach narracji, kreacji świata i budowaniu bohaterów. Kursanci przyswajali wiedzę w sposób praktyczny za pośrednictwem zadań i prac domowych. W wyniku warsztatów każdy z uczestników napisał swoje opowiadanie w wybranym stylu.

kreatywne pisanie - warsztaty

Lekturą omawianą podczas ostatniego w tym roku spotkania DKK w Filii w Sterławkach Wielkich, które odbyło się 13 grudnia 2023 r. była "Gwiazdka pełna marzeń" Pauliny Wiśniewskiej. Jest to trudna, bo poruszająca problem samotności, ale też ciepła i pełna pozytywnych ludzi oraz zdarzeń opowieść dziejąca się tuż przed Bożym Narodzeniem. Poznajemy w niej Zosię, młodą dziennikarkę pracującą w lokalnym piśmie. W związku ze zbliżającymi się świętami tworzy rubrykę, do której ludzie piszą listy opisujące ich historię życia i najskrytsze marzenia. W taki sposób poznajemy Ulę, Jadwigę, Witkacego i Michała, którym Zosia pomaga spełnić najskrytsze pragnienia. Dyskusja toczyła się wokół samotności dotykającej głównych bohaterów poprzez dzieciństwo spędzone w domu dziecka, zerwane więzi z najbliższą rodziną, śmierć współmałżonka lub utratę dziecka. Jednak na zakończenie wszystkie panie stwierdziły, że pomimo, iż niektóre wątki zostały w książce ledwie zarysowane lub potraktowane skrótowo, to jest to opowieść z przesłaniem, która napawa optymizmem i wiarą w ludzi, pokazuje, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, a szczęście, przyjaźń i miłość jest na wyciągnięcie ręki, trzeba jedynie się odważyć, aby po nie sięgnąć.

Dkk grudzień filia

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa