Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
91. spotkanie MDKK odbędzie się 19 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Zapasy z życiem" Érica-Emmanuela Schmitta. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ASTRONOMICZNA NOC W BIBLIOTECE
Zapraszamy młodzież od 13 roku życia do udziału w Astronomicznej Nocy w Bibliotece, która odbędzie się z 26 na 27 lipca 2019 r. (z piątku na sobotę) w godz. 20.00 - 8.00. W programie imprezy:tworzenie makiety obserwacji nieba i zegara słonecznego, warsztaty z obsługi teleskopu i obserwacje księżyca, gry i zabawy ruchowe: "Start rakiety", Deszcz meteorytów" i "Armagedon", wspólna kolacja, przygotowanie materacy i nocleg w bibliotece. Regulamin, zapisy (do 24 lipca) i szczegóły imprezy w bibliotece.


W sobotę, 29 czerwca 2019 r. odbyła się X edycja Festiwalu Miast należących do Sieci Cittaslow promującego zdrowy i spokojny tryb życia, regionalną żywność oraz lokalnych rzemieślników. Po Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Mieście Lubawskim, Olsztynku, Rynie, Gołdapi, Lubawie, Kaletach i Lidzbarku Welskim gospodarzem tego wydarzenia było Górowo Iławeckie. Podczas festiwalu miasta należące do Sieci Cittaslow zaprezentowały się na specjalnie przygotowanych stoiskach. Na straganach można było znaleźć wyroby rękodzielników, prace artystów ludowych, lokalne potrawy (m.in. miody, powidła, sery, twarogi, smalce, ciasta, warzywa, owoce i napoje) oraz materiały promujące miasta i wydarzenia, które w nich się odbywają. Podczas tegorocznego festiwalu Ryn reprezentowali:

  • Bożena i Katarzyna Cantop ze stoiskiem kulinarnym,
  • uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z wyrobami i pracami wykonanymi podczas zajęć,
  • Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki z materiałami promocyjnymi,
  • mieszkańcy miasta i gminy Ryn.

Ryńska młodzież spotkała się 29 czerwca 2019 r. aby tym razem podyskutować na temat książki "Perswazje" Jane Austen. Na lekturę tej powieści młodzież zdecydowała się pod wpływem dobrych wspomnień związanych z omawianiem innej książki Austen, "Dumy i Uprzedzenia", która w ryńskim klubie nadal jest zaliczane w poczet najbardziej lubianych książek. Powieść "Perswazje" została wydana pośmiertnie, jako ostatnia zakończona i dopracowana powieść tej autorki. Główną bohaterką jest Anna Elliot, dwudziestosiedmioletnia córka baroneta. Zarys książki jest prosty, i bardzo "austenowski". Mamy świat niższej szlachty ziemiańskiej, mamy także problem majoratu, koligacji, braku pieniędzy i nieszczęśliwej miłości. Tytuł "Perswazje" zdaniem klubowiczów wynika bezpośrednio z fabuły książki, kiedy to dziewiętnastoletniej Annie, rodzina "wyperswadowała" ślub z ubogim oficerem marynarki, Fryderykiem Wenthwortem. Zarówno Anna jak i Fryderyk, mimo zerwania zaręczyn, nie związali się z nikim innym. Akcja całej powieści rozpoczyna się po latach, w momencie kiedy rodzina Anny ze względu na rozrzutność swojego ojca, zmuszona jest wyprowadzić się z rodowej posiadłości, do znacznie tańszego mieszkania w Bath. Z tego powodu dawni zakochani spotykają się ponownie, powraca wzajemny żal, a także pretensje. Powracają także uśpione uczucia. Klubowiczom książka się podobała, jak zawsze zwrócili uwagę na doskonały styl Austen i jej charakterystyczny humor. Dużo miejsca w dyskusji poświęciliśmy na porównania do "Dumy i uprzednia", jednak głównie porównywaliśmy realia i wydarzenia z książki ze współczesnością. Poruszony został temat roli kobiety, majątku, wpływu rodziny na decyzje młodych ludzi itd. W trakcie spotkania Moderator zdała relacje z przebiegu Zlotu Moderatorów, ustaliśmy także plany wakacyjne, w tym udział Klubowiczów w organizacji Nocy w Bibliotece i Wakacyjnych Planszowych Piątków, które ruszają już od lipca. Spotkanie osłodziły nam wypieki, a także słodycze.

Aby podsumować cały rok pracy oraz nagrodzić najaktywniejszych uczestników zajęć z kodowania w bibliotece 28 czerwca 2019 r. wybraliśmy się w raz z dziećmi do bajkolandu w Giżycku. Podczas dwugodzinnego pobytu w sali zabaw dzieci szalały do woli wśród kolorowych piłeczek, zjeżdżalni, drabinek, torów przeszkód, miniaturowych pojazdów, baniek mydlanych i zabawek, a na zakończenie zostały obdarowane lizakami. Zabawa w bajkolandzie sprawiła dzieciom wiele radości i była świetną okazją do kształtowania koleżeńskich relacji oraz spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób.

W piątkowe popołudnie, 28 czerwca 2019 r. w sali widowiskowej Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie odbyła się promocja niezwykłej książki "Ryn znany i nieznany", którą wydał Urząd Miasta i Gminy w Rynie. Gościem specjalnym spotkania był autor publikacji, Marek Podskalny. Przybyłych na spotkanie gości powitała oraz autora przedstawiła Maria Tuczyńska, dyrektor RPEKiT. Następnie pałeczkę przejął autor, który opowiedział o szczegółach pracy nad książką oraz pokrótce zdradził o czym opowiada. W książce czytelnicy na pewno przeczytają o tajemnicach ryńskiego kościoła, podziemiach i zagadkowych kanałach, czarownicach z okolic Rynu oraz poznają wiele innych ciekawostek i opowieści. Po spotkaniu do autorów ustawiła się długa kolejka, ponieważ każdy z obecnych chciał w swoim egzemplarzu książki mieć imienną dedykację autora.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange