DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl
...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 NARODOWE CZYTANIE "NAD NIEMNEM" ELIZY ORZESZKOWEJ
Zapraszamy osoby, które chcą włączyć się aktywnie do czytania, aby zgłaszały się do biblioteki po wybór fragmentu.
Plakat Narodowe Czytanie
 
TYDZIEŃ CITTASLOW 2023
Tydzin Cittaslow
 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ BERENIKĄ MISZCZUK
Spotkanie autorskie z K. B .Miszczak
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
143. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 27 września 2023 r. (środa) godz. 17.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Czarownica z Funtinel", której autorem jest Albert Wass. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
171. spotkanie DKK odbędzie się 29 września 2023 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Współczesna rodzina", której autorem jest Helga Flatland. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
137. spotkanie MDKK odbędzie się 30 września 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Tajemnica Rydlińskiego Lasu" Samuela J. Halpina. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników.
Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
Projekt Mała Książa Welki Człowiek

 

A K T U A L N O Ś C I

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej już za nami. Klasyczna pozytywistyczna powieść opowiadająca losy upadającej wsi kresowej, zwaśnionych rodów z echem upadku powstania styczniowego w tle, została odczytana w gościnnych progach Hotelu Zamek Ryn. Dziękujemy wszystkim czytającym, gościom i słuchaczom za wspólnie spędzony czas i kolejną edycję Narodowego Czytania.

Narodowe czytanie 2023Narodowe czytanie 2023Narodowe czytanie 2023Narodowe czytanie 2023Narodowe czytanie 2023

W dniu 25 sierpnia 2023 r. odbyło się w czytelni ryńskiej biblioteki kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowano o książce niemieckiej pisarki, Niny George zatytułowanej "Lawendowy pokój". W trakcie dyskusji Klubowicze pili aromatyczną kawę i zajadali rogaliki upieczone przez moderatorkę Klubu. Głównym bohaterem "Lawendowego pokoju" jest sympatyczny pan w wieku 50+. Zawodowo zajmuje się sprzedażą książek, ale miejsce, w którym pracuje to niestandardowa księgarnia. To księgarnia, która ma siedzibę na barce przycumowanej na brzegu Sekwany w Paryżu. Księgarnia ta nazywa się Apteka Literacka, ponieważ jej właściciel twierdzi, iż książki są tym dla duszy czym lekarstwo dla ciała. Jean Perdu intuicyjnie potrafi dla swoich klientów dobrać książki, które z powodzeniem pomagają rozwiązać ich problemy. Innym pomaga, sobie zaś nie umie. Perdu już wiele lat cierpi z powodu odejścia od niego ukochanej kobiety. Klubowicze byli pod wrażeniem lektury i zgodni w ocenie. Uznali ją za ciekawą pozycję z gatunku "powieść droga". Droga, którą główny bohater musiał pokonać aby uporać się z własnymi demonami i zmienić swoje życie na lepsze. Jean Perdu wzbudził sympatię u Klubowiczów jako księgarz, znający świetnie literaturę, lekarz dusz uzdrawiający za pomocą książek. Bardziej krytycznie ocenili go jako kochanka. Przy tym zwrócili uwagę na szereg emocji towarzyszących bohaterowi w poszukiwaniu szczęścia, miłości, przyjaźni, a także przy odejściu i śmierci bliskiej mu osoby. Dyskutowali o nich nawiązując przy tym do przykładów z własnego życia. Dyskutujący z wymiany zdań wyciągnęli ważny wniosek: "teraźniejszość powinna wieść prym w życiu każdego człowieka niż życie przeszłością. Nie warto marnować życia na rozpamiętywaniu tego, co było. Ale też całkowicie nie należy odżegnywać się od przeszłości". Spotkanie zakończyło się odczytaniem cytatów zawierających mądrości o życiu. Jedna z Klubowiczek miała wypisanych aż 30 takich mądrości. Oto jedna z nich: "Przyzwyczajenie to niebezpieczne i próżne bóstwo. Nie pozwoli, by coś przerwało jego panowanie. Uśmierci raczej każdą tęsknotę. Tęsknotę za podróżowaniem, inną pracą, za nową miłością. Nie pozwala żyć, jak chcemy. Bo z przyzwyczajenia przestajemy się zastanawiać, czy w ogóle chcemy tego, co robimy". Klubowicze książce przyznali 9 punktów na 10 możliwych.

Spotkanie dkk w sierpniu 2023Spotkanie dkk w sierpniu 2023

26 sierpnia 2023 ryńska młodzież spotkała po wakacyjnej przerwie aby podyskutować na ten książki "Porwana Pieśniarka" autorstwa Danielle L. Jensen. To już druga powieść tej autorki jaką omawialiśmy na spotkaniu. Od kilku stuleci trwa nałożona na trolle klątwa, którą może przerwać tylko związek ludzkiej kobiety i trolla. W Cécile de Troyes - głównej bohaterce - rozpoznano kobietę z przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona pod górą. Od pierwszej chwili w podziemnym mieście dziewczyna myśli tylko o jednym – o ucieczce. Książka jest więc opowieścią o przygodach porwanej w głąb góry Cecile  i jej ślubie z księciem trolli. Całość akcji jest rozbudowana o plastyczne opisy i wiarygodne, chociaż niezbyt obszerne uniwersum. Klubowiczom książka przypadła do gustu, chociaż mieli jej do zarzucenia kilka niedociągnięć i ledwie wyczuwalną chemię pomiędzy bohaterami. Głównym zarzutem był ich zdaniem brak iskry i realnego opisu zbliżania się do siebie dwójki bohaterów. Podobną prawidłowość zauważyli przy poprzedniej książce autorki. Nie mniej, większość osób zdecydowała się przeczytać dalsze tomy serii.

Spotkanie MDKK

W niedzielne popołudnie, 6 sierpnia 2023 r. na parkingu przy budynku biblioteki odbył się kolejny piknik czytelniczy z książką. Jednak ten miał trochę inny przebieg niż dotychczasowe, a to za sprawą strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynie, którzy przyjęli nasze zaproszenie i razem z nam wzięli udział w pikniku. W czasie zabawy dzieci poczuły się jak strażacy siedząc w wozie strażackim, obejrzały wyposażenie wozów strażackich i sprzęt jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, obejrzały książki o strażakach i straży pożarnej, wysłuchały opowiadania pt. "Ogień" z serii "Przygody Fenka" Magdaleny Grucy, grały w gry planszowe i kolorowały strażackie kolorowanki. Maluchy miały także okazję schłodzić się w strumieniu orzeźwiającej wody lejącej się z węża strażackiego, co sprawiło im ogromną radość. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom OSP w Rynie za dobrą zabawę i możliwość poznania pracy strażaka.
Piknik z książką i OSPPiknik z książką i OSPPiknik z książką i OSPPiknik z książką i OSPPiknik z książką i OSP

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa