UWAGA!!!
Dnia 31 marca 2018 r. (Wielka Sobota) Biblioteka będzie nieczynna.

..............................................................................................................

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodziez i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.

TEATRZYK DLA DZIECI
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci z rodzicami na teatrzyk "Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu aktorów teatru Edu-Artis z Krakowa, który odbędzie się 6 marca 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w bibliotece.

SPOTKANIE Z AŁBENĄ GRABOWSKĄ
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza osoby dorosłe na spotkanie z Ałbeną Grabowską – autorką książek: "Stulecie Winnych", "Alicja w krainie czasów", "Coraz mniej olśnień", "Lady M", "Ostatnia chowa klucz", które odbędzie się 8 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Czytelni.

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2018
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza do udziału w obchodach "Tygodnia z Internetem". Tegoroczne spotkanie odbędzie się 20 marca 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 pod hasłem "Wiadomości ze świata". Uczestnicy dowiedzą się, że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez różne osoby, a przekazy medialne, które do nas docierają niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach.

 DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza na obchody Dnia Czytania Tolkiena. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 16.00 pod hasłem "Dom i serce: wiele oblicz bycia Hobbitem".

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
119. spotkanie DKK odbędzie się 23 marca 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
75. spotkanie MDKK odbędzie się 24 marca 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Skucha", której autorem jest Jacek Hugo-Bader. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 1, 8 , 15, 22 marca 2018 r. o godz. 15.00 w czytelni.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 14, 21, 28 marca 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.


Lekturą lutego ryńskich Klubowiczów DKK była książka Igora Newerlego "Leśne Morze". Jest to powieść przygodowa, której akcja rozgrywa się w latach 1939-1944 w chińskiej Mandżurii opanowanej wówczas przez Japończyków. Wiktor Domaniewski, główny bohater powieści, wraca do domu rodziców mieszkających w mandżurskiej tajdze, aby pochwalić się maturą uzyskaną w polskim Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Harbinie. Na miejscu zastaje zgliszcza domu i ranną matkę, która umiera na jego rękach. Sprawcami napaści okazują się japońscy żołnierze. Wiktor kilku z nich zabija i wpędza się przez to w poważne kłopoty. Ucieka w głąb szu-hai. Na tle przyrody szu-hai, czyli Leśnego Morza opisane są tragiczne losy Wiktora i innych osób z nim związanych: Rosjan, Chińczyków i Polaków. Klubowicze byli pod ogromnym wrażeniem lektury. Zaintrygowała ich przede wszystkim fabuła trzymająca w napięciu od początku do końca. Z nostalgią wspominali losy Wiktora i jego towarzyszy opisane na tle historii egzotycznych Chin i przyrody mandżurskiej tajgi. Uczestnicy spotkania poruszyli też inne kwestie dotyczące osób z powieści Newerlego, choćby sprawę dokonywania przez nich wyborów, tożsamość narodową, patriotyzm, światopogląd, wierność ideą, zaangażowanie się w sprawy polityczne.
Klubowicze przyznali książce 9 punktów na 10 możliwych. Jedna z Klubowiczek powiedziała: "Książka "Leśne Morze" to książka niezwykła, będę do niej wracać i polecać innym. Napisana jest barwnym, poetyckim językiem. Ukazuje w ciekawy sposób folklor i historię Chin, relacje Polaków, Rosjan i Chińczyków, piękno mandżurskiej przyrody oraz symbiozę pomiędzy ludźmi i zwierzętami."

107. SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUB KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH107. SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUB KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

Programy i projekty

program fundacja orange