Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 3, 10, 17, 24 października 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJ W WYKONANIU PIOTRA DĄBRÓWKI
Zapraszamy miłośników poezji śpiewanej na koncert Piotra Dąbrówki, który odbędzie się 7 października 2018 r. (niedziela) o godz. 16.00 w Hotelu "Zamek Ryn". Koncert ten jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM KASSEM
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poetą Wojciechem Kassem, które odbędzie się 12 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłych czytelników na spektakl czytany, który odbędzie się 16 października 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska i Katarzyna Kropidłowska odczytają sztukę pt. "Zabierz mnie na księżyc". Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

125. spotkanie DKK odbędzie się 26 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dlaczego nie poczekałaś?" Wery Gorczyńskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

82. spotkanie MDKK odbędzie się 27 października 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Złodzieje książek", której autorem jest Matthew Pearl. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W grudniu 2017 r. odbyły sie dwa spotkania Klubu Malucha. Pierwsze spotkanie pod hasłem "Święty Mikołaj wzór dobroci" odbyło się 7 grudnia. Tego dnia maluchy wysłuchały opowiadania pt. "Wielka zadyma z Mikołajem" Wiesława Drabika. Dowiedziały się skąd pochodzi tradycja obdarowywania się prezentami. Poznały życiorys Świętego Mikołaja. Zastanawiały się gdzie mieszka, kiedy przychodzi do dzieci, kto mu pomaga oraz jak nazywają się jego renifery. Następnie dzieci sprawdzały czy mają predyspozycję do bycia Świętym Mikołajem poprzez próbę przeciśnięcia się przez komin i noszenia ciężkiego worka z prezentami. Zaś na zakończenie wykonały portret Świętego Mikołaja. W zamian za to Święty Mikołaj zostawił w bibliotece upominki, które otrzymał każdy maluch jeśli tylko zaśpiewał piosenkę lub powiedział wiersz.

Mikołajki 6Mikołajki 14Mikołajki 24Mikołajki 8

Drugie spotkanie odbyło się 14 grudnia i nosiło tytuł "Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe". Podczas zajęć maluchy wysłuchały wiersza "Wieczór wigilijny" nieznanego autora. Dowiedziały się jakie znaczenie ma: pierwsza gwiazdka, sianko pod obrusem, wolne miejsce przy stole, ilość potraw na stole wigilijnym, łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie. Następnie dzieci poznały sposób układania zastawy stołowej i sztućców na stole. Wyciągały źdźbło sianka spod obrusa, aby dowiedzieć się komu będzie się wiodło w Nowym Roku. A na zakończenie wykonały aniołki z papieru, które ozdobiły biblioteczna choinkę.

Tradycje BN 6Tradycje BN 10Tradycje BN 1

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange