Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 7, 14, 21, 28 listopada 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

NIEPODLEGŁA A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 15.00. Podczas zajęć dzieci zajmą się między innymi kodowaniem offline symboli narodowych.

WIECZÓR DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poezją i prozą poświęcone Niepodległej w dniu 9 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki odczytają fragmenty tekstów "Antologii Niepodległości".

126. spotkanie DKK odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sny wojenne", której autorem jest Marek Harny. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

83. spotkanie MDKK odbędzie się 24 listopada 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Grobowiec Lenina", której autorem jest David Remnick. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Ryńska młodzież spotkała się 20 stycznia 2018 r. aby podyskutować na temat książki E-E Schmitta pt. "Noc ognia". Schmitt należy do ulubionych autorów ryńskich klubowiczów i jest to kolejna już przygoda z tym autorem. Tym razem opowieść opowiada o wyprawie autora i jego zaprzyjaźnionego reżysera na pustynię. Wyprawa ma na celu odszukanie odpowiednich plenerów i tła fabularnego dla filmu, do którego E-E. miał napisać scenariusz. W trakcie wyprawy trafiają na przewodnika Tuarega, który zabiera naszych bohaterów na wyprawę przez pustynię śladami ich sławnego rodaka. Tytułowa Noc Ognia, to noc podczas której Eric Emmanuel był bliski śmierci. I właśnie te dramatyczne okoliczności sprawiły, że książka zyskała pretekst do podjęcia tematu istoty Boga, a także szeroko rozumianej wiary w istoty boskie. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu chętnie dzieliła się swoimi osobistymi refleksjami na ten temat, wspólnie szukali powodów dla których człowiek tak chętnie poddaje się wierze w różne gusła. Książka nie porusza bowiem tematu boskości w rozumieniu konkretnej religii, a w samej istocie Boga jako takiego, a także fundamentalnej potrzebnie wiary "raczej w coś, niż w nic”"- jak skomentował to jeden z chłopców. Młodzież przyznała, że przypadek bohatera, który zetknąwszy się ze śmiercią zastanawia się nad Bogiem i zbawieniem jest dość tendencyjny, w imię powiedzenia "jak trwoga to do Boga". Padały różne tezy, a rozmowa okazała się bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać. Jeden z klubowiczów przyznał nawet, że "Schmitt ma w sobie coś takiego, co sprawia, że mimowolnie się człowiek zastanawia nad tym nad czym on w danej książce i dzięki temu czytanie go zostaje długo w pamięci".