SPOTKANIE Z KS. KAROLEM MISIEWICZEM
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci na spotkanie z poetą i pisarzem, Ks. Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek dla dzieci o "Przygodach Pana Ślimaka", które odbędzie się 3 grudnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni. Po spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora w cenie 8,00 zł i zdobycia jego autografu.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12, 19 grudnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w każdy czwartek o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13, 20 grudnia 2018 r. W programie m.in: kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

127. spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

84. spotkanie MDKK odbędzie się 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Saga Sigrun" Elżbiety Cherezińskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece odbędzie się 21 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00.
W programie m.in.: rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 23 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. To powieść, w której główną bohaterką jest Makryna Mieczysławska. Postać historyczna żyjąca w XIX w. Niegdyś męczennica sławna w całej Europie, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego. Z upływem czasu zdemaskowana jako oszustka. Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie na dwóch równoległych płaszczyznach: tej prawdziwej i tej zmyślonej. Na podstawie pierwszej czytelnik poznaje prawdę o Irinie Wińczowej, żonie alkoholika. Zaś z drugiej narracji dowiaduje się wszystkiego o fałszywej przeoryszy zakonu unickiego, Makrynie Mieczysławskiej. Wśród Klubowiczów książka wywołała burzliwą dyskusję. Głównym tematem spotkania była postawa męczennicy Makryny, która okazała się jedną wielką mistyfikacją. Jedni ją podziwiali, inni krytykowali. Każda ze stron przytaczała swoje argumenty. Jednomyślność jednak zapanowała przy ocenie książki. Uznali ją za powieść o wielkiej wartości artystycznej z interesującym przesłaniem. Podziwiali językowy kunszt autora, jego niesamowitą umiejętność posługiwania się słowem. Orzekli, iż to lektura trudna. Choćby ze względu na język stylizowany na dziewiętnastowieczną polszczyznę, którą posługiwała się główna bohaterka oraz prowadzoną równoległe pierwszoosobową  narrację. Książce przyznali 7 punktów na 10 możliwych.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książkiDSC00674