SPOTKANIA KLUBU MALUCHA
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza przedszkolaków wraz z rodzicami lub dziadkami na czwartkowe spotkania Klubu Malucha. Najbliższe spotkania odbędą się: 5, 12, 19 kwietnia 2018 r. o godz. 15.00 w czytelni. W kwietniu najaktywniejsi uczestnicy spotkań odwiedzą także Bajkoland w Giżycku.

120. spotkanie DKK odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "W plątaninie uczuć" Gabrieli Gargaś. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

76. spotkanie MDKK odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Upadek Arkadii", której autorem jest Kai Meyer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATR PRZY STOLIKU
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dorosłych czytelników na imprezę "Teatr przy stoliku", która odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska i Artur Steranko odczytają sztukę "Rola życia" Dany Laurent.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 4, 11, 18 kwietnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 23 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. To powieść, w której główną bohaterką jest Makryna Mieczysławska. Postać historyczna żyjąca w XIX w. Niegdyś męczennica sławna w całej Europie, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego. Z upływem czasu zdemaskowana jako oszustka. Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie na dwóch równoległych płaszczyznach: tej prawdziwej i tej zmyślonej. Na podstawie pierwszej czytelnik poznaje prawdę o Irinie Wińczowej, żonie alkoholika. Zaś z drugiej narracji dowiaduje się wszystkiego o fałszywej przeoryszy zakonu unickiego, Makrynie Mieczysławskiej. Wśród Klubowiczów książka wywołała burzliwą dyskusję. Głównym tematem spotkania była postawa męczennicy Makryny, która okazała się jedną wielką mistyfikacją. Jedni ją podziwiali, inni krytykowali. Każda ze stron przytaczała swoje argumenty. Jednomyślność jednak zapanowała przy ocenie książki. Uznali ją za powieść o wielkiej wartości artystycznej z interesującym przesłaniem. Podziwiali językowy kunszt autora, jego niesamowitą umiejętność posługiwania się słowem. Orzekli, iż to lektura trudna. Choćby ze względu na język stylizowany na dziewiętnastowieczną polszczyznę, którą posługiwała się główna bohaterka oraz prowadzoną równoległe pierwszoosobową  narrację. Książce przyznali 7 punktów na 10 możliwych.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książkiDSC00674

program fundacja orange