UWAGA!!!
W lipcu i w sierpniu 2018 r. Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. W soboty biblioteka będzie nieczynna.

....................................................................................................................................

KONKURS "WAKACYJNY POŻERACZ  KSIĄŻEK"
Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie, który polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają Baśniowe Kubki. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece.

WAKACYJNE PLANSZOWE  PIĄTKI
W każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

79. spotkanie MDKK odbędzie się 13 lipca 2018 r. (piątek) o godz. 14.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Pamiętnik Cathy", której autorem jest Sean Stewart. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

CZUWAJ! HARCERSKA PRZYGODO!
Chcesz miło spędzić czas i poznać codzienność harcerza? Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza  na wspólną wyprawę do Harcerskiej Bazy Obozowej w Rybicalu prowadzonej przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Zgierzu. W programie wyprawy m.in.: zwiedzanie Harcerskiej Bazy Obozowej w Rybicalu; z życia wzięte - opowieści harcerzy, wspólne ognisko. Szczegółowe informacje i zapisy (do środy 18 lipca) w bibliotece.

SŁOWIAŃSKA NOC W BIBLIOTECE
Zapraszamy młodzież od 13 roku życia do udziału w Słowiańskiej Nocy w Bibliotece, która odbędzie się z 27 na 28 lipca 2018 r. (z piątku na sobotę) w godz. 20.00 - 8.00. Zapisy do 25 lipca 2018 r. (środa). Liczba miejsc ograniczona. Regulamin, szczegóły imprezy i zezwolenia dostępne w Bibliotece.

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 23 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. To powieść, w której główną bohaterką jest Makryna Mieczysławska. Postać historyczna żyjąca w XIX w. Niegdyś męczennica sławna w całej Europie, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego. Z upływem czasu zdemaskowana jako oszustka. Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie na dwóch równoległych płaszczyznach: tej prawdziwej i tej zmyślonej. Na podstawie pierwszej czytelnik poznaje prawdę o Irinie Wińczowej, żonie alkoholika. Zaś z drugiej narracji dowiaduje się wszystkiego o fałszywej przeoryszy zakonu unickiego, Makrynie Mieczysławskiej. Wśród Klubowiczów książka wywołała burzliwą dyskusję. Głównym tematem spotkania była postawa męczennicy Makryny, która okazała się jedną wielką mistyfikacją. Jedni ją podziwiali, inni krytykowali. Każda ze stron przytaczała swoje argumenty. Jednomyślność jednak zapanowała przy ocenie książki. Uznali ją za powieść o wielkiej wartości artystycznej z interesującym przesłaniem. Podziwiali językowy kunszt autora, jego niesamowitą umiejętność posługiwania się słowem. Orzekli, iż to lektura trudna. Choćby ze względu na język stylizowany na dziewiętnastowieczną polszczyznę, którą posługiwała się główna bohaterka oraz prowadzoną równoległe pierwszoosobową  narrację. Książce przyznali 7 punktów na 10 możliwych.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książkiDSC00674

program fundacja orange