Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 marca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 7, 21, 28 marca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

BABSKI WIECZÓR
zaproszenie ogólne

87. spotkanie MDKK odbędzie się 23 marca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

130. spotkanie DKK odbędzie się 29 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 23 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. To powieść, w której główną bohaterką jest Makryna Mieczysławska. Postać historyczna żyjąca w XIX w. Niegdyś męczennica sławna w całej Europie, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego. Z upływem czasu zdemaskowana jako oszustka. Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie na dwóch równoległych płaszczyznach: tej prawdziwej i tej zmyślonej. Na podstawie pierwszej czytelnik poznaje prawdę o Irinie Wińczowej, żonie alkoholika. Zaś z drugiej narracji dowiaduje się wszystkiego o fałszywej przeoryszy zakonu unickiego, Makrynie Mieczysławskiej. Wśród Klubowiczów książka wywołała burzliwą dyskusję. Głównym tematem spotkania była postawa męczennicy Makryny, która okazała się jedną wielką mistyfikacją. Jedni ją podziwiali, inni krytykowali. Każda ze stron przytaczała swoje argumenty. Jednomyślność jednak zapanowała przy ocenie książki. Uznali ją za powieść o wielkiej wartości artystycznej z interesującym przesłaniem. Podziwiali językowy kunszt autora, jego niesamowitą umiejętność posługiwania się słowem. Orzekli, iż to lektura trudna. Choćby ze względu na język stylizowany na dziewiętnastowieczną polszczyznę, którą posługiwała się główna bohaterka oraz prowadzoną równoległe pierwszoosobową  narrację. Książce przyznali 7 punktów na 10 możliwych.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książkiDSC00674