PROJEKT "NIECODZIENNE SPOTKANIA Z KULTURĄ"
Zapraszamy na Niecodziennie Spotkania z Kulturą w naszej Bibliotece! Szczegółowy plan wydarzeń poniżej.

We wrześniu 2018 r.
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu na miejscu w ryńskiej bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO
Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania wraz z innymi wybranego fragmentu dzieła. Akcja odbędzie się 8 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 przy fontannie. Zachęcamy posiadaczy własnego egzemplarza "Przedwiośnia" do zabrania ze sobą w celu otrzymania pamiątkowego stempla z logo akcji.

CITTASLOW A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania, które odbędą się 25 września 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w czytelni.

124. spotkanie DKK odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Amerykańscy bogowie", której autorem jest Neil Gaiman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

81. spotkanie MDKK odbędzie się 29 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Truskawkowe pola", której autorem jest Jordi Sierra i Fabra.  Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ŚLIMACZYM TROPEM - PODCHODY
Zapraszamy osoby od 13 roku życia do udziału w podchodach, które odbędą się 30 września 2018 r. (niedziela) w godz. 10.00-14.00. Regulamin i karta zgłoszenia w bibliotece. Zapisy przyjmujemy do czwartku 27 września.

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 23 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Matka Makryna" Jacka Dehnela. To powieść, w której główną bohaterką jest Makryna Mieczysławska. Postać historyczna żyjąca w XIX w. Niegdyś męczennica sławna w całej Europie, bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego. Z upływem czasu zdemaskowana jako oszustka. Narracja powieści prowadzona jest w pierwszej osobie na dwóch równoległych płaszczyznach: tej prawdziwej i tej zmyślonej. Na podstawie pierwszej czytelnik poznaje prawdę o Irinie Wińczowej, żonie alkoholika. Zaś z drugiej narracji dowiaduje się wszystkiego o fałszywej przeoryszy zakonu unickiego, Makrynie Mieczysławskiej. Wśród Klubowiczów książka wywołała burzliwą dyskusję. Głównym tematem spotkania była postawa męczennicy Makryny, która okazała się jedną wielką mistyfikacją. Jedni ją podziwiali, inni krytykowali. Każda ze stron przytaczała swoje argumenty. Jednomyślność jednak zapanowała przy ocenie książki. Uznali ją za powieść o wielkiej wartości artystycznej z interesującym przesłaniem. Podziwiali językowy kunszt autora, jego niesamowitą umiejętność posługiwania się słowem. Orzekli, iż to lektura trudna. Choćby ze względu na język stylizowany na dziewiętnastowieczną polszczyznę, którą posługiwała się główna bohaterka oraz prowadzoną równoległe pierwszoosobową  narrację. Książce przyznali 7 punktów na 10 możliwych.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książkiDSC00674

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange