PROJEKT "NIECODZIENNE SPOTKANIA Z KULTURĄ"
Zapraszamy na Niecodziennie Spotkania z Kulturą w naszej Bibliotece! Szczegółowy plan wydarzeń poniżej.

We wrześniu 2018 r.
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu na miejscu w ryńskiej bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO
Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania wraz z innymi wybranego fragmentu dzieła. Akcja odbędzie się 8 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 przy fontannie. Zachęcamy posiadaczy własnego egzemplarza "Przedwiośnia" do zabrania ze sobą w celu otrzymania pamiątkowego stempla z logo akcji.

CITTASLOW A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania, które odbędą się 25 września 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w czytelni.

124. spotkanie DKK odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Amerykańscy bogowie", której autorem jest Neil Gaiman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

81. spotkanie MDKK odbędzie się 29 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Truskawkowe pola", której autorem jest Jordi Sierra i Fabra.  Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ŚLIMACZYM TROPEM - PODCHODY
Zapraszamy osoby od 13 roku życia do udziału w podchodach, które odbędą się 30 września 2018 r. (niedziela) w godz. 10.00-14.00. Regulamin i karta zgłoszenia w bibliotece. Zapisy przyjmujemy do czwartku 27 września.

W marcu 2018 r. maluchy uczestniczyły w spotkaniach Klubu cztery razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 1 marca i nosiły tytuł "W krainie czekolady" dziec wysłuchały opowiadania "Czekoladki dla sąsiadki" Doroty Gellner. Poznały historię powstania czekolady. Rozmawiały z bibliotekarką o rodzajach i smakach czekolady. Próbowały różne jej rodzaje. Wzięły udział w kilku zabawach ruchowych w celu spalenia kalorii po zjedzonych czekoladach i słodyczach czekoladowych. Zaś na zakończenie rysowały swoje ulubione wyroby czekoladowe.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się 8 marca i nosiły tytuł "Małe kobietki" maluchy wysłuchały opowiadania pt. "Dzień kobiet" napisanego przez Izabelę Paulinę Przeorek, mamę jednej z klubowiczek. Dowiedziały się skąd się wywodzi i na czym polega dzień kobiet. Rozwiązywały zagadki dotyczące zawodów kobiet. Opowiadały o zawodach swoich mam. Wzięły udział w kalamburach prezentując zawody wykonywane przez kobiety. A na zakończenie wykonały bibułowe kwiatki.

Trzecie zajęcia, które odbyły się 15 marca nosiły tytuł "W marcu jak w garncu". W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania "O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku" Lucyny Krzemienieckiej. Razem z bibliotekarka wymieniały zwiastuny wiosny. Wzięły udział  w zabawie "Spacer przedszkolaków" polegającej na tym, że bibliotekarka opowiada maluchom opowieść o zmiennej, marcowej pogodzie, a dzieci słuchając opowiadania ilustrowały jego treść ruchem według własnego uznania. Zaś na zakończenie wykonały prace plastyczną pt. "Przepis na marcową pogodę", czyli otrzymały ilustrację garnka, który należało wypełnić według przepisu marcową pogodą.

Czwarte zajęcia odbyły się 22 marca i nosiły tytuł "Wesołego Alleluja!". Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Pierwszy dzień wiosny i zajączek wielkanocny", które napisała Izabela Paulina Przeorek, mama małej Weroniki uczestniczącej w spotkaniach Klubu. Rozmawiały z bibliotekarką o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych tj.: palmie wielkanocnej, Wielkim Tygodniu, świątecznych porządkach, pisankach, święconce, świątecznym śniadaniu, potrawach wielkanocnych, szukania zajączka czy lanym poniedziałku. Następnie "szukały zajączka w bibliotece", a na zakończenie kolorowały pisanki.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange