SPOTKANIE Z KS. KAROLEM MISIEWICZEM
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci na spotkanie z poetą i pisarzem, Ks. Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek dla dzieci o "Przygodach Pana Ślimaka", które odbędzie się 3 grudnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni. Po spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora w cenie 8,00 zł i zdobycia jego autografu.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12, 19 grudnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w każdy czwartek o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13, 20 grudnia 2018 r. W programie m.in: kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

127. spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

84. spotkanie MDKK odbędzie się 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Saga Sigrun" Elżbiety Cherezińskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece odbędzie się 21 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00.
W programie m.in.: rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W marcu 2018 r. maluchy uczestniczyły w spotkaniach Klubu cztery razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 1 marca i nosiły tytuł "W krainie czekolady" dziec wysłuchały opowiadania "Czekoladki dla sąsiadki" Doroty Gellner. Poznały historię powstania czekolady. Rozmawiały z bibliotekarką o rodzajach i smakach czekolady. Próbowały różne jej rodzaje. Wzięły udział w kilku zabawach ruchowych w celu spalenia kalorii po zjedzonych czekoladach i słodyczach czekoladowych. Zaś na zakończenie rysowały swoje ulubione wyroby czekoladowe.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się 8 marca i nosiły tytuł "Małe kobietki" maluchy wysłuchały opowiadania pt. "Dzień kobiet" napisanego przez Izabelę Paulinę Przeorek, mamę jednej z klubowiczek. Dowiedziały się skąd się wywodzi i na czym polega dzień kobiet. Rozwiązywały zagadki dotyczące zawodów kobiet. Opowiadały o zawodach swoich mam. Wzięły udział w kalamburach prezentując zawody wykonywane przez kobiety. A na zakończenie wykonały bibułowe kwiatki.

Trzecie zajęcia, które odbyły się 15 marca nosiły tytuł "W marcu jak w garncu". W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania "O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku" Lucyny Krzemienieckiej. Razem z bibliotekarka wymieniały zwiastuny wiosny. Wzięły udział  w zabawie "Spacer przedszkolaków" polegającej na tym, że bibliotekarka opowiada maluchom opowieść o zmiennej, marcowej pogodzie, a dzieci słuchając opowiadania ilustrowały jego treść ruchem według własnego uznania. Zaś na zakończenie wykonały prace plastyczną pt. "Przepis na marcową pogodę", czyli otrzymały ilustrację garnka, który należało wypełnić według przepisu marcową pogodą.

Czwarte zajęcia odbyły się 22 marca i nosiły tytuł "Wesołego Alleluja!". Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Pierwszy dzień wiosny i zajączek wielkanocny", które napisała Izabela Paulina Przeorek, mama małej Weroniki uczestniczącej w spotkaniach Klubu. Rozmawiały z bibliotekarką o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych tj.: palmie wielkanocnej, Wielkim Tygodniu, świątecznych porządkach, pisankach, święconce, świątecznym śniadaniu, potrawach wielkanocnych, szukania zajączka czy lanym poniedziałku. Następnie "szukały zajączka w bibliotece", a na zakończenie kolorowały pisanki.