Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 marca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 7, 21, 28 marca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

BABSKI WIECZÓR
zaproszenie ogólne

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
87. spotkanie MDKK odbędzie się 23 marca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
130. spotkanie DKK odbędzie się 29 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się 25 maja 2018 r., aby podyskutować o książce "Służące" Kathryn Stockett. Tematy wiodący powieści to segregacja rasowa, rasizm oraz los czarnych kobiet służących w domach białych rodzin. Historia opowiedziana jest z perspektywy jednej białej kobiety i dwóch czarnoskórych pomocy domowych. Skeeter, dziennikarka lokalnej gazety, postanawia napisać książkę o życiu białych i czarnych mieszkańców Ameryki w stanie Missisipi, ich relacjach i stosunkach. Swoje opowieści opiera o wywiady z czarnoskórymi służącymi, Minnie i Aibileen. Klubowicze byli zachwyceni lekturą. Przysporzyła im wiele emocji, które także przełożyły się na dyskusję o książce. Według dyskutujących pisarka doskonale oddała realia panujące w Ameryce we wspomnianym stanie w latach 60-tych XX wieku. Dobrze wykreowała główne bohaterki zestawiając ich ze sobą na zasadzie kontrastu. Zastosowała odpowiednią narrację, przedstawiając zdarzenia z punktu widzenia trzech kobiet, co dodatkowo nadało powieści wiarygodności. Poza tym Klubowicze zgodnie orzekli, iż  dyskryminacja rasowa to główny choć nie jedyny temat książki. Doszukali się innych zagadnień, choćby przekroczenie własnego strachu, wykluczenie, wybieranie między tym, co bezpieczne, a tym co właściwe, zmaganie się ze stereotypami, przyjaźń, solidarność. Uczestnicy spotkania przyznali książce jednomyślnie maksymalną ilość punktów, czyli 10. Przy przyznawaniu punktów uzasadniali: "książka dotyka trudnych spraw i wciąż aktualnych", "niesie ze sobą uniwersalne i ponadczasowe przesłanie, które brzmi: Trzeba walczyć z przeciwnościami losu, jeśli chcemy zmieniać świat, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia, a nawet od samego siebie".  

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange