PROJEKT "NIECODZIENNE SPOTKANIA Z KULTURĄ"
Zapraszamy na Niecodziennie Spotkania z Kulturą w naszej Bibliotece! Szczegółowy plan wydarzeń poniżej.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
We wrześniu 2018 r.
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu na miejscu w ryńskiej bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO
Zapraszamy wszystkich chętnych do wysłuchania wraz z innymi wybranego fragmentu dzieła. Akcja odbędzie się 8 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 przy fontannie. Zachęcamy posiadaczy własnego egzemplarza "Przedwiośnia" do zabrania ze sobą w celu otrzymania pamiątkowego stempla z logo akcji.

CITTASLOW A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania, które odbędą się 25 września 2018 r. (wtorek) o godz. 16.00 w czytelni.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
124. spotkanie DKK odbędzie się 28 września 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Amerykańscy bogowie", której autorem jest Neil Gaiman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
81. spotkanie MDKK odbędzie się 29 września 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Truskawkowe pola", której autorem jest Jordi Sierra i Fabra.  Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ŚLIMACZYM TROPEM - PODCHODY
Zapraszamy osoby od 13 roku życia do udziału w podchodach, które odbędą się 30 września 2018 r. (niedziela) w godz. 10.00-14.00. Regulamin i karta zgłoszenia w bibliotece. Zapisy przyjmujemy do czwartku 27 września.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się 25 maja 2018 r., aby podyskutować o książce "Służące" Kathryn Stockett. Tematy wiodący powieści to segregacja rasowa, rasizm oraz los czarnych kobiet służących w domach białych rodzin. Historia opowiedziana jest z perspektywy jednej białej kobiety i dwóch czarnoskórych pomocy domowych. Skeeter, dziennikarka lokalnej gazety, postanawia napisać książkę o życiu białych i czarnych mieszkańców Ameryki w stanie Missisipi, ich relacjach i stosunkach. Swoje opowieści opiera o wywiady z czarnoskórymi służącymi, Minnie i Aibileen. Klubowicze byli zachwyceni lekturą. Przysporzyła im wiele emocji, które także przełożyły się na dyskusję o książce. Według dyskutujących pisarka doskonale oddała realia panujące w Ameryce we wspomnianym stanie w latach 60-tych XX wieku. Dobrze wykreowała główne bohaterki zestawiając ich ze sobą na zasadzie kontrastu. Zastosowała odpowiednią narrację, przedstawiając zdarzenia z punktu widzenia trzech kobiet, co dodatkowo nadało powieści wiarygodności. Poza tym Klubowicze zgodnie orzekli, iż  dyskryminacja rasowa to główny choć nie jedyny temat książki. Doszukali się innych zagadnień, choćby przekroczenie własnego strachu, wykluczenie, wybieranie między tym, co bezpieczne, a tym co właściwe, zmaganie się ze stereotypami, przyjaźń, solidarność. Uczestnicy spotkania przyznali książce jednomyślnie maksymalną ilość punktów, czyli 10. Przy przyznawaniu punktów uzasadniali: "książka dotyka trudnych spraw i wciąż aktualnych", "niesie ze sobą uniwersalne i ponadczasowe przesłanie, które brzmi: Trzeba walczyć z przeciwnościami losu, jeśli chcemy zmieniać świat, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia, a nawet od samego siebie".  

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange