Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W grudniu 2018 r. warsztaty z kodowania offline w bibliotece odbyły się trzy razy. Podczas zajęć z 6 grudnia dzieci poznały życiorys Świętego Mikołaja oraz dowiedziały się skąd pochodzi tradycja obdarowywania się prezentami. Następnie korzystając z maty i kolorowych kubeczków ułożyły obrazek przedstawiający zapakowany prezent. Zadanie było jednak nieco utrudnione ponieważ bibliotekarka nie podawała współrzędnych, na których należy ustawić kubki. Dzieci musiały ułożyć lustrzane odbicie kubeczków, które zostały wcześniej ustawione i w ten sposób powstał obrazek. A na zakończenie dostały zadanie odkodowania portretu Świętego Mikołaja. Portrety Mikołaja będzie można obejrzeć do końca grudnia na wystawie w bibliotece.

Kolejne zajęcia odbyły się 13 grudnia, a dzieci rozwiązywały dyktando graficzne. Zadanie to polegało na narysowaniu ilustracji na kartce w kratkę zgodnie z legendą zapisaną strzałkami skierowanymi w odpowiednim kierunku. W ten sposób uczestnicy naszkicowali węża. Zaś druga część zadania polegała na zapisaniu legendy do rysunku przedstawiającego psa. Następnie uczestnicy zajęć używając dotek, czyli okrągłych kafli oraz maty zawierającej siatkę kropek zapisywały kodem strzałkowym trasę od startu do mety uwzględniając przy tym podane przez prowadzącą warunki np.: odwiedzenie danej dotki, zdobycie minimalnej liczby punktów czy odczytanie kodu literowo-liczbowego.

Podczas zajęć, które odbyły się 20 grudnia i nosiły tytuł "Święta tuż, tuż" dzieci odkrywały nazwy symboli bożonarodzeniowych odszyfrowując ich nazwy z dużej rozsypanki literowej oraz biorąc udział w zabawie "Ja mam…, kto ma?". Następnie usystematyzowały zdobytą wiedzę rozmawiając z bibliotekarką o tradycjach i symbolach bożonarodzeniowych. Zaś na zakończenie budowały choinkę z kolorowych kubeczków.