Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

pacghnidloRyńska młodzież spotkała się 23 lutego 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Pachnidło" autorstwa Patricka Suskinda. Książka ta, w Rynie jest wyjątkowa ponieważ DKK dla dorosłych wybrał ją przed laty na swoją pierwszą lekturę. Z takim nastawieniem czytała ją młodzież. Faktem jest, że książka podobała się wszystkim klubowiczom. Dyskusja toczyła się głównie dookoła postaci głównego bohatera, Jana Baptysty. Książka opowiada o jego życiu, o celu tego życia, drodze jaką przeszedł aby ten zrealizować. Zdaniem uczestników spotkania to nie jest książka o mordercy, "nazwanie tego książką o mordercy to jak nie powiedzieć o niej nic". To historia człowieka, człowieczeństwa, jego najgorszej strony, tej najmroczniejszej. Jan Baptysta jest sierotą urodzonym na stercie odpadków rybich, na targu. Wychowywany jest w sierocińcu, wszędzie będąc przeganianym. Powodem tego jest niezwykły talent chłopca, jego nadwrażliwy węch. Ludzie boją się Jana Baptysty, ponieważ on sam - nie pachnie. Klubowicze dużo miejsca w dyskusji poświęcili na omówienie jego celu, uzyskania tego najważniejszego zapachu, nad którym pracował, zbierając zapach ze swoich ofiar. Dyskutowaliśmy nad jego moralnością, wyrzutami sumienia, jakąś refleksją dotyczącą odbierania życia niewinnym osobom, ale Jan Baptysta nie miał tego typu wątpliwości. Jedna z uczestniczek spotkania powiedziała coś takiego: "Każda emocja ma jakiś zapach, Jan Baptysta nie wykazywał żadnych emocji, więc nie miał zapachu". To zdanie  najlepiej podsumowuje tę książkę. Chwalono ją za plastyczny język, wciągającą fabułę, rewelacyjnie skonstruowaną główną postać, a także wiele wartości i informacji na temat historii perfum, zapachów i historii w ogólności. To zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie czytaliśmy w ramach Klubu.