Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

MASURIA - FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA

PCHLI TARG

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
134. spotkanie DKK odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Głosy Pamano", której autorem jest Jaume Cabré. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
92. spotkanie MDKK odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Ryńska młodzież spotkała się 25 maja 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Malinche. Malarka słów", autorstwa cenionej za piękny, literacki język pisarki meksykańskiego pochodzenia. Książka ta jest fabularyzowaną opowieścią o legendarnej Malinalle, która odegrała kluczową rolę w okresie formowania się państwa Meksyk. Malinalle została kochanką Hernana Cortesa, który przez Azteków uważany był za kogoś w rodzaju Boga. Malinalle, która została jego kochanką, ale także tłumaczem, miała nadzieję, że tym sposobem uratuje swój lud. Prędko zrozumiała, że związała się z człowiekiem złym, pozbawionym skrupułów, żądnym krwi. Historia pamięta jej imię, koleje życia, nie umniejsza jej roli w tamtych wydarzeniach. Mimo tego, jedni nazywają ją zbawicielką inni zdrajczynią. Klubowicze przyjęli tę "baśniową, piękną historię" jak głoszą recenzje, z umiarkowanym entuzjazmem. Uznali ją za trudną w czytaniu, pretensjonalną, pełną patosu i językowych udziwnień historyjkę o losach pewnej kobiety. Plusem powieści jest mocno zarysowane tło historyczne, obyczajowe, społeczne i kulturowe. Minusem sposób jego przedstawienia i nazwy własne, z którymi młodzież miała problem. Utyskiwano na ich uniemożliwiające we wczytanie się nagromadzenie, a także mnogość. Za pomocą aplikacji językowych usiłowaliśmy nawet wpisywać te nazwy literka po literce, aby chociaż posłuchać jak powinny brzmieć, ale ich prawidłowa wymowa w niczym nam nie pomogła. Konsternacja klubowiczów wzrosła. Przy gromadzeniu materiałów do dyskusji natrafiliśmy na europejskie odpowiedniki tych nazw, które zdaniem Klubowiczów powinny znaleźć się w książce zamiast nazw azteckich. Książka jest przez to niezrozumiała, chaotyczna i nuży. Klubowiczom nie przypadły do gustu także częste opisy codziennych czynności, które poza samym faktem pojawienia się w treści, niczego do niej nie wnosiły, zostało także odczytanych kilka takich fragmentów, np. "W ciszy świtu Malinalli mogłaby przysiąc, że słyszała zawodzenie, płacz Cihuacoatl, i poczuła nieodpartą chęć oddania moczu...". Jako jej jedyny plus Klubowicze uznali sam fakt jej napisania. Dzięki temu ich zdaniem historia o powstaniu Meksyku może trafić do wielu osób na całym świecie.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange