Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Ryńska młodzież spotkała się 29 czerwca 2019 r. aby tym razem podyskutować na temat książki "Perswazje" Jane Austen. Na lekturę tej powieści młodzież zdecydowała się pod wpływem dobrych wspomnień związanych z omawianiem innej książki Austen, "Dumy i Uprzedzenia", która w ryńskim klubie nadal jest zaliczane w poczet najbardziej lubianych książek. Powieść "Perswazje" została wydana pośmiertnie, jako ostatnia zakończona i dopracowana powieść tej autorki. Główną bohaterką jest Anna Elliot, dwudziestosiedmioletnia córka baroneta. Zarys książki jest prosty, i bardzo "austenowski". Mamy świat niższej szlachty ziemiańskiej, mamy także problem majoratu, koligacji, braku pieniędzy i nieszczęśliwej miłości. Tytuł "Perswazje" zdaniem klubowiczów wynika bezpośrednio z fabuły książki, kiedy to dziewiętnastoletniej Annie, rodzina "wyperswadowała" ślub z ubogim oficerem marynarki, Fryderykiem Wenthwortem. Zarówno Anna jak i Fryderyk, mimo zerwania zaręczyn, nie związali się z nikim innym. Akcja całej powieści rozpoczyna się po latach, w momencie kiedy rodzina Anny ze względu na rozrzutność swojego ojca, zmuszona jest wyprowadzić się z rodowej posiadłości, do znacznie tańszego mieszkania w Bath. Z tego powodu dawni zakochani spotykają się ponownie, powraca wzajemny żal, a także pretensje. Powracają także uśpione uczucia. Klubowiczom książka się podobała, jak zawsze zwrócili uwagę na doskonały styl Austen i jej charakterystyczny humor. Dużo miejsca w dyskusji poświęciliśmy na porównania do "Dumy i uprzednia", jednak głównie porównywaliśmy realia i wydarzenia z książki ze współczesnością. Poruszony został temat roli kobiety, majątku, wpływu rodziny na decyzje młodych ludzi itd. W trakcie spotkania Moderator zdała relacje z przebiegu Zlotu Moderatorów, ustaliśmy także plany wakacyjne, w tym udział Klubowiczów w organizacji Nocy w Bibliotece i Wakacyjnych Planszowych Piątków, które ruszają już od lipca. Spotkanie osłodziły nam wypieki, a także słodycze.