Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

..........................................................................................................................................................

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 4, 11, 18 grudnia 2019 r.

 "PSZCZELARSKIE CIEKAWOSTKI" - SPOTKANIE DLA DZIECI

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
138. spotkanie DKK odbędzie się 13 grudnia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Szum", której autorem jest Magdalena Tulli. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
96. spotkanie MDKK odbędzie się 14 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Klątwa Tygrysa", której autorem jest Colleen Houck. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłe osoby na imprezę "Teatr przy Stoliku", która odbędzie 18 grudnia 2019 r. (środa) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki.
Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski odczytają sztukę "Oto czulent na dzisiejszy szabat...".

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Dnia 6 lipca 2019 r. na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego odbył się Żeglarski Piknik Rodzinny zorganizowany przez Fundację Inicjatyw Pozytywnych PozytywArt, Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, Ekomarinę Ryn oraz Gminę Ryn. W programie pikniku znalazło się wiele atrakcji. Żeglarską zabawę rozpoczęły Mistrzostwa Polski w Pagajowaniu, w których wzięło udział 10 załóg z Rynu, Giżycka, Spytkowa, Miłek, Kielc i Warszawy. W kategorii kobiet zwyciężyła drużyna "Black and White" w składzie Ewa Kurek, Anna Leczycka, Katarzyna Sikorska i Monika Trojak, zaś w kategorii mężczyzn drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Rynu w składzie Marcin Gers, Piotr Gonczar, Marcin Mikosza, Robert Mścichowski. Gdy rywalizacja trwała na wodzie, na lądzie odbywały się Mazurskie Animacje dla całych rodzin. Były to:

  • happening malarski i kącik Literacki przygotowany przez Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki,
  • kącik z grami planszowymi ph. "Zagrajmy bez prądu",
  • stoiska edukacyjne Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie" i Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami,
  • "dmuchańce" i ściana wspinaczkowa,
  • wypiek i degustacja mazurskiego sękacza oraz degustacja zupy rybnej po mazursku,
  • piracka fotobudka,

Po części animacyjnej rozpoczęła się część artystyczna Pikniku, podczas której wystąpili:

  • artyści Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Rynie,
  • uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rynu, Miłek i Ełku,
  • najmłodsze wokalistki z Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki,
  • gwiazda dnia, czyli zespołu The Nierobbers.

Rodzinny Piknik Żeglarski zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki "Gdzie ta Keja".

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange