..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE!!!

DNIA 1 LIPCA 2020 R. (ŚRODA) BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE PRZY UL. M. KOPERNIKA 16 (BUDYNEK REGIONALNEGO PARKU EDUKACJI, KULTURY I TURYSTYKI W RYNIE) I BĘDZIE CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00 - 17.00, W SOBOTĘ BĘDZIE NIECZYNNA. INFORMUJEMY, IŻ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI:

 1. W POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁACH BIBLIOTEKI MOŻE PRZEBYWAĆ 1 OSOBA ZAOPATRZONA W MASECZKĘ I RĘKAWICZKI.
 2. OBOWIĄZUJE BRAK DOSTĘPU DO PÓŁEK.
 3. ABY USPRAWNIĆ OBSŁUGĘ PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z KATALOGIEM ON-LINE BIBLIOTEKI I WYBRANIE INTERESUJĄCYCH PAŃSTWA POZYCJI.
 4. CZAS PRZEBYWANIA W BIBLIOTECE NALEŻY OGRANICZYĆ DO MINIMUM.

DZIEŃ OTWARTY REGIONALNEGO PARKU EDUKACJI, KULTURY I TURYSTYKI W RYNIE


PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

..........................................................................................................................................................

W pierwszą sobotą września Biblioteka Publiczna działająca w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania odbywającą się co roku w całej Polsce pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji odczytano fragmenty ośmiu noweli:

 • "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego
 • "Sachem" Henryka Sienkiewicza
 • "Dym" Marii Konopnickiej
 • "Orka" Władysława Stanisława Reymonta  
 • "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego
 • "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza
 • "Katarynka" Bolesława Prusa
 • "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia – argumentował wybór lektury prezydent RP Andrzej Duda.

W akcję  Narodowego Czytania zaangażowali się nasi czytelnicy, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy ryńskiej bibliotece oraz mieszkańcy Rynu. Przybyłych powitała Dyrektor RPEKiT, Maria Tuczyńska, natomiast bibliotekarka, Katarzyna Lubowiecka-Motyka przybliżyła ideę akcji oraz powiedziała kilka słów o każdej noweli i jej autorze. Zaś gościem honorowym spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Jarosław Filipek, który odczytał fragment z noweli "Sawa" Henryka Rzewuskiego. Na zakończenie wszystkie osoby przybyłe na spotkanie z własnymi nowelami mogły opieczętować je pamiątkową pieczęcią potwierdzającą uczestnictwo w akcji, którą biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP. Narodowe Czytanie odbyło się w Gościńcu Ryński Młyn. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange