otwarcie grudzień

...............................................................................................................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" - EDYCJA 2020
Biblioteka Publiczna w Rynie już po raz trzeci przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku 3-6 lat (rocznik 2014 - 2017) i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

234

..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

W dyskusji o książce "Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel, która odbyła się 25 września 2020 r., wzięło udział 10 Klubowiczów. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat powieści, która dostarczyła im wiele emocji wywołujących u niektórych nawet łzy wzruszenia. Uznali ją za książkę wyjątkową z uwagi na ilość poruszonych przez autorkę problemów. Na pierwszym miejscu znalazła się miłość, miłość od pierwszego wejrzenia, miłość nieszczęśliwa, miłość aż po grób. Inne tematy to: holocaust, śmierć, utrata najbliższych, ludzkie tragedie, poszukiwanie sensu życia, poszukiwanie korzeni rodzinnych, życiowe przemiany, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi niezależnie od wyznania i narodowości, relacje dziecka z rodzicami oraz małżonków po rozwodzie. Klubowicze przyznali książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Recenzja Klubowiczki:
"Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel to wzruszająca opowieść o tym, ile zła wyrządziła wojna, niszcząc życie nie jednej istoty ludzkiej. Powieść o utraconej miłości, przebaczeniu, niepewności ale też o nadziei. Zaczerpnięta z życia ludzi, którzy przeżyli Holokaust, niemieckie obozy śmierci, tortury, głód i niedostatek.
Czy wyobrażamy sobie rozstanie z rodziną, wiedząc, że już nigdy się nie spotkamy? Autorka w sposób szczególny porusza temat choroby Alzheimera.Wczuwa się w osobę chorą, opisując jej myśli, wspomnienia i udręki związane z kłamstwem, tajeniem przeszłości, życiem w samotności ze swoimi tragediami i uczuciami, graniem w życiu roli odmiennej od jej osobowości. To powieść o nadziei: dawno utraconej rodziny, czy członków tej rodziny, bardzo dawno przeżytej wielkiej miłości. Opowiadanie o ciężarze noszenia w sobie przekazów życiowych przeniesionych na nas przez rodziców, dziadków. Przekazów związanych z okazywaniem uczuć, relacji międzyludzkich.
Inne ciekawe tematy poruszone w książce to: relacje między rodzicami i dziećmi po rozwodzie, zachowania rodziców mające na celu pokazania siebie jako lepszych, obwiniania współmałżonka o powód rozpadu małżeństwa; kultywowanie tradycji rodzinnych (tu: cukiernia, stare przepisy); sprawa religii tu: żydowskiej, katolickiej, muzułmańskiej - jest jeden Bóg, tylko inaczej postrzegany, nazywany. Powieść wyciskająca łzy. Polecam wszystkim ludziom, różnych wyznań. Moje motto: Nie ważne jaką wyznajesz religię, ważne -jakim jesteś człowiekiem!

Wanda Prokopowicz, DKK Ryn

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange