DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Za nami specjalne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach realizowanego projektu, który na razie nazywamy "Szepty Zapomnianych". Zadaniem młodzieży jest odszukanie jak największej ilości starych cmentarzy w naszej gminie, a także sporządzenie ich jak najdokładniejszej inwentaryzacji. Stan zachowania znacznej większości jest bardzo zły. Naszym zadaniem jest także rozmowa z okolicznymi mieszkańcami aby zebrać, a także zachować lokalne historie związane z dawnymi nekropoliami.
Na pierwszą taką wyprawę wybraliśmy miejscowość Mrówki i Skorupki. Cmentarz dawnych mieszkańców Mrówek był zadbany, a na grobach znajdowały się znicze. Pochówki były oczyszczone z gałęzi. Pracowaliśmy w ciszy, klimat miejsca był niezwykły. Udało się odczytać zaledwie kilka tablic, ostatni pochówek miał miejsce w 1925 r. Ostatni jaki udało się nam odszyfrować, być może znajdują się tam nowsze, ale zapadły się w ziemię. Po dokonaniu inwentaryzacji i dokumentacji fotograficznej staraliśmy się wśród mieszkańców ustalić, kto w takim razie opiekuje się tą starą nekropolią. Mieszkańcy stali, a tych jest niewielu pośród licznych mieszkańców sezonowych, nie mieli pewności, ale zasugerowano nam, że być może leśniczy. Mając ten trop pojechaliśmy do leśniczówki. Zostaliśmy bardzo serdecznie ugoszczeni przez panią Justynę Kaczorek, żonę leśniczego,a także pana Jarosława Kaczorka, który nie tylko obdarował nas bezcennymi informacjami na temat innych cmentarzy znajdujących się w jego jurysdykcji, ale także podał nam ich przybliżone współrzędne, a także wytłumaczył w jaki sposób do nich dotrzeć. Udało się także ustalić, że cmentarzem w Mrówkach naprawdę opiekuje się nie tylko pani Justyna, ale także mieszkaniec innej pobliskiej wsi. Wyposażeni w nowe informacje postanowiliśmy jeszcze tego samego dnia pojechać do Skorupek, aby odszukać w nich dwa wskazane przez leśniczego cmentarze. Jeden - cmentarz rodowy, udało się nam odszukać samodzielnie. W tym celu musieliśmy iść przez pole, aby ostatecznie przedrzeć się przez rozrośnięte krzewy bzu. Udało się się wtedy odszukać cztery mogiły. Niestety nie udało się odczytać nazwiska, ale jesteśmy pewni, że uda nam się ustalić tożsamości pochowanych. Drugi cmentarz w Skorupkach znajduje się zaraz przy ośrodku "Obieżyświat". Tutaj chcielibyśmy podziękować dwóm siostrom, córkom właściciela ośrodka, które nie tylko zaprowadziły nas na cmentarz abyśmy nie błądzili po lesie, ale także opowiedziały nam związane z nim historie! Najciekawsza z nich opowiada o tzw. "wędrującym grobie" nauczyciela, który według opowieści nawet po śmierci ucieka przed werbunkiem na front. Ale to tylko  jedna z wielu opowieści związanych z tym leśnym cmentarzem.

Klubowicze na cmentarzu

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa