DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

W nocy z 7 na 8 lipca 2023 r. odbyła "Tajemnicza Noc w Bibliotece". To już piętnasty raz, gdy spędziliśmy noc w bibliotece. Na początku uczestników przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Jarosław Filipek, który życzył wszystkim udanej zabawy i podzielił się swoimi wrażeniami na temat organizowanych przez Bibliotekę cyklu "Nocy". Na początek wspólnej zabawy opowiedzieliśmy sobie o tradycjach ezoterycznych w różnych częściach świata, ze szczególnym uwzględnieniem "alfabetu wikingów" jak czasami nazywane są runy. Poznaliśmy ich historię, a także znaczenie. Następnie dzięki pomocy Kacpra, klubowicza Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki każdy z uczestników miał możliwość wypalić wybraną przez siebie runę na przygotowanym wcześniej drewnianym medalionie. Kolejnym stałym punktem nocy było spotkanie z Gościem Nocy. Tym razem była nim pani Bogusława Marchelewicz-Owczarczak, wieloletnia dyrektor naszej biblioteki, znakomita bibliotekarka, a prywatnie znawczyni wiedzy tajemnej i tarocistka. I właśnie w takiej roli dała się poznać uczestnikom Nocy. Opowiedziała o historii tarota, ich specyfice i wyjątkowości. Podzieliła się swoją historią odnośnie wróżbiarstwa. Na uczestnikach wywarła ogromne wrażenie. Na koniec spotkania chętni uczestnicy mogli poprosić o indywidualną wróżbę. Po tym, aby odrobinę się wzmocnić udaliśmy się wszyscy na wspólną kolację przy świecach. Kolejnym punktem zabawy była historia horoskopów, opowiedzieliśmy sobie o znakach zodiaku i ich znaczeniu. Każdy z uczestników wykonał także pracę plastyczną, która odzwierciedlała ułożenie gwiazd w ich gwiazdozbiorze urodzenia. Nie mogło zabraknąć także obowiązkowej krzyżówki z hasłem nocy. Następnie porozmawialiśmy trochę o żywiołach i każdy mógł wykonać swoje własne mydełko nawiązujące do wybranego przez siebie żywiołu. Na zakończenie bawiliśmy się w zabawę w jasnowidzenie. Uczestnicy podzielili się na grupy i musieli wymyślić jakąś postać, a bibliotekarka musiała poprzez zadawanie pytań zgadnąć kim ta postać jest. Udało się odgadnąć 3 z 4 postaci. Na koniec rozłożyliśmy materace w całej bibliotece i ułożyliśmy się aby chwilę odpocząć. Rano każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy kubeczek z hasłem Nocy.

Tajemnicza Noc w BiblioteceTajemnicza Noc w BiblioteceTajemnicza Noc w BiblioteceTajemnicza Noc w BiblioteceTajemnicza Noc w BiblioteceTajemnicza Noc w Bibliotece

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa