Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 7, 14, 21, 28 listopada 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

NIEPODLEGŁA A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 15.00. Podczas zajęć dzieci zajmą się między innymi kodowaniem offline symboli narodowych.

WIECZÓR DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poezją i prozą poświęcone Niepodległej w dniu 9 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki odczytają fragmenty tekstów "Antologii Niepodległości".

126. spotkanie DKK odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sny wojenne", której autorem jest Marek Harny. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

83. spotkanie MDKK odbędzie się 24 listopada 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Grobowiec Lenina", której autorem jest David Remnick. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Klubowicze DKK spotkali się 26 stycznia 2018 r. aby podyskutować o książce "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna. Jest to późny  debiut autora. Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej we wsi Piórkowo w trzech nawzajem przeplatających  się nurtach: pogrzeb dzielnego partyzanta Janka Smyczka, retrospekcja z żywota głównego bohatera i innych mieszkańców Piórkowa oraz przemyślenia w formie małych esejów filozoficznych na różne tematy. Wszyscy Klubowicze przeczytali książkę, ale nie wszystkim przypadła ona do gustu. Uczestnicy dyskusji w ocenie dzieła podzielili się na dwa obozy. Mniejszość stanowili Ci (trzech do siedmiu), którzy w lekturze dopatrzyli się wartościowych zagadnień. Choćby charakterystykę społeczności zamieszkujących polską wieś w czasie II wojny światowej, ukazaną obrzędowość pogrzebową,  zadumę autora nad śmiercią, życiem i miłością. Zaś przeciwnicy i tych było więcej, negatywnie wyrażali się o książce. Swoją wypowiedź uzasadniali zbyt chaotyczną wielowątkową fabułą na dodatek przeplataną licznymi dygresjami. Zwłaszcza, iż nowe wątki i dygresje pojawiały się nieoczekiwanie i często nie miały ścisłego związku z wcześniejszym tematem. Dodawali, iż ironiczne, a wnet groteskowe podejście autora do wojny i historii Polski, wulgaryzmy, śmiałe sceny erotyczne mają też nie mały wpływ na negatywny odbiór tej publikacji. Jednomyślność zapanowała wśród dyskutantów, iż książka nie była łatwa w odbiorze.

Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książki