SPOTKANIE Z KS. KAROLEM MISIEWICZEM
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci na spotkanie z poetą i pisarzem, Ks. Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek dla dzieci o "Przygodach Pana Ślimaka", które odbędzie się 3 grudnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni. Po spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora w cenie 8,00 zł i zdobycia jego autografu.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12, 19 grudnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w każdy czwartek o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13, 20 grudnia 2018 r. W programie m.in: kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

127. spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

84. spotkanie MDKK odbędzie się 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Saga Sigrun" Elżbiety Cherezińskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece odbędzie się 21 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00.
W programie m.in.: rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dyskusja na temat omawianej książkiRyńska młodzież spotkała się 24 marca 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Skucha" autorstwa znanego polskiego reportażysty Jacka Hugo-Badera. Książka ta, została nam narzucona w formie między-klubowiego wyzwania lekturowego od DKK dla dorosłych. Klubowicze podeszli do wyzwania z entuzjazmem, ale na tym ich zapał się skończył. Książka opowiada losy grupki przyjaciół, którzy połączeni wspólnymi marzeniami i celem pod sztandarem "Solidarności" walczyli z ówczesnym ustrojem w imię wolności. Książka ta, okazała się chaotycznym, pozbawionym wartości literackich "prostackim" przekazem na temat "słabego charakteru" jak uznała młodzież. Dyskusja właściwa na temat książki unikała nawiązań typowo politycznych i ustrojowych ze względu na młody wiek uczestników spotkania. Skupiliśmy się więc na omówieniu zachowań bohaterów, ich poczucia wartości, walce o wolność oraz przyświecających ideałach i stopię życia. Klubowicze zauważyli, że bohaterom przyświecał ich zdaniem "słomiany zapał", a także "brak umiejętności przystosowania się do własnych marzeń". Ktoś przypomniał znane porzekadło: "Uważaj o czym marzysz, bo to się może spełnić" i to zdanie klubowicze zgodnie określili jako najwłaściwiej oddające wnioski płynące z lektury. Utyskiwali bardzo na fakt, że w świetle wydarzeń z książki, jedyna osoba, która cokolwiek osiągnęła po przemianie systemowej podpisała SB-ecką lojalkę, a bohaterowie z młodości stali się "przygniecionymi przez nałogi i życiową niezaradność socjalami" – przy czym socjalami, w ich języku oznacza ludzi, których jedynym źródłem dochodu są zasiłki socjalne i zapomogi od państwa. Młodzież nie potrafiła zrozumieć dlaczego nie potrafili uczestniczyć w tej swojej wymarzonej wolności i zamiast brać życie garściami, woleli pogrążyć się w "wygodzie żulionera menelaosa", który mentalnie nadal żyje w poprzednim ustroju. Jeden z chłopców przytoczył cytat "Depresja nie dotyczy ludzi słabych, tylko tych, którzy byli silni zbyt długo", ale młodzież nie odniosła się do tego górnolotnego zdania zbyt ciepło. Książkę uznali za niezwykle słabą, pozbawioną wartości literackich, potęgującą stereotyp członków "Solidarności" jako "chłopków roztropków bez szkoły i kultury", którzy do niczego w życiu nie doszli. Zmartwiły ich bardzo smutne wnioski płynące z lektury, a także perspektywa zmarnowanej młodzieńczej buty.