Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 3, 10, 17, 24 października 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJ W WYKONANIU PIOTRA DĄBRÓWKI
Zapraszamy miłośników poezji śpiewanej na koncert Piotra Dąbrówki, który odbędzie się 7 października 2018 r. (niedziela) o godz. 16.00 w Hotelu "Zamek Ryn". Koncert ten jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM KASSEM
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poetą Wojciechem Kassem, które odbędzie się 12 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłych czytelników na spektakl czytany, który odbędzie się 16 października 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska i Katarzyna Kropidłowska odczytają sztukę pt. "Zabierz mnie na księżyc". Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

125. spotkanie DKK odbędzie się 26 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dlaczego nie poczekałaś?" Wery Gorczyńskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

82. spotkanie MDKK odbędzie się 27 października 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Złodzieje książek", której autorem jest Matthew Pearl. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

w plataninie uczuc w iext46663145Ryńscy Klubowicze DKK popołudnie 20 kwietnia 2018 r. spędzili w czytelni biblioteki dyskutując o książce Gabrieli Gargaś "W plątaninie uczuć". To książka, której bohaterkami są trzy kobiety. Każda z nich ma inny status życiowy a łączy je przyjaźń. Dorota, mama dwójki chłopców, oddana żona, beznadziejnie zakochana w swoim mężu, który ją zdradza. Hanna, wieczna singielka, pnie się po stopniach kariery pracuje w międzynarodowej korporacji. Kalina, właścicielka butiku, żyje w nieformalnym związku z mężczyzną. Życie tych trzech przyjaciółek zmienia się diametralnie na skutek śmiertelnej choroby jednej z nich. W tej sytuacji muszą one zmierzyć się nie tylko z własnymi słabościami ale pomóc sobie nawzajem. Uczestnicy dyskusji podzielili się na dwie grupy. Jednym książka nie przypadła do gustu. Ci uznali ją za czytadło, zarzucając jej schematyczność fabuły, lekki styl i prosty język. Pozostali i tych było więcej wypowiadali się o książce dość ciepło. W sposób szczególny zwrócili uwagę na emocjonalną stronę powieści, która dostarczyła im niesamowitych doznań. Od śmiechu poprzez wzruszenie, smutek, łzy, wzburzenie i gniew. Ci byli też pod wrażeniem bezwarunkowej przyjaźń trzech kobiet. Zastanawiali się czy tego rodzaju uczucie w obecnym świecie jest realne. To oni uznali powieść za źródło życiowych mądrości, godnych przemyślenia i wartych poznania przez innych. Przytoczyli wiele cytatów. Oto jeden z nich: "Życie jest jak trampolina, od której trzeba się nieustannie odbijać. Udane i mniej udane skoki. Te wysokie, kiedy sięgamy gwiazd, i te niefortunne, po których spadamy na ziemię, mocno potłuczeni". Książka otrzymała 8 punktów na 10 możliwych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange