PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 3, 10, 17, 24 października 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJ W WYKONANIU PIOTRA DĄBRÓWKI
Zapraszamy miłośników poezji śpiewanej na koncert Piotra Dąbrówki, który odbędzie się 7 października 2018 r. (niedziela) o godz. 16.00 w Hotelu "Zamek Ryn". Koncert ten jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM KASSEM
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poetą Wojciechem Kassem, które odbędzie się 12 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

TEATR PRZY STOLIKU
Zapraszamy dorosłych czytelników na spektakl czytany, który odbędzie się 16 października 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Alicja Kochańska i Katarzyna Kropidłowska odczytają sztukę pt. "Zabierz mnie na księżyc". Impreza jest częścią projektu ph. "Niecodzienne spotkania z kulturą" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
125. spotkanie DKK odbędzie się 26 października 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dlaczego nie poczekałaś?" Wery Gorczyńskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
82. spotkanie MDKK odbędzie się 27 października 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Złodzieje książek", której autorem jest Matthew Pearl. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.


W kwietniu 2018 r. odbyły się trzy spotkania Klubu Malucha. Pierwsze zajęcia poświęcone były obchodom Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, odbyły się 5 kwietnia i nosiły tytuł "My jesteśmy mole książkowe". Podczas zajęć bibliotekarka opowiedziała dzieciom o historii tego święta. Następnie maluchy wysłuchały fragmentu z książki "Za półką z książkami" Jolanta Hartwig-Sosnowska. Wzięły udział w zabawie ruchowej "Poszukiwanie bibliotecznych moli" oraz wykonały pracę plastyczna polegająca na zaprojektowaniu mieszkania dla moli, które mieści się gdzieś na regale z książkami.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się 12 kwietnia i nosiły tytuł "Nasze wady i zalety" dzieci wysłuchały opowiadania "Księżniczka Nieśmieszka" napisanego przez Izabelę Paulinę Przeorek, mamę Weroniki uczęszczającej na zajęcia Klubu Malucha. Rozmawiały z bibliotekarką na temat opowiadania, w którym grymaśna i złośliwa Iza zmienia się dzięki Weronice w miłą i uprzejmą dziewczynkę. W opowiadaniu tym przytoczony został także wiersz "Piłka" Doroty Gellner. W związku z tym dzieci wzięły udział w kilku zabawach zręcznościowych z wykorzystaniem rożnych piłek. Zaś na zakończenie kolorowały ilustracje do wysłuchanego opowiadania.

2 piłka 102 piłka 14

Trzecie spotkanie odbyło się 19 kwietnia i nosiło tytuł "Nasi czworonożni przyjaciele". W spotkaniu uczestniczył nietypowy gość, Gacuś, pies rasy yorkshire terrier i jego właścicielka Katarzyna Lubowiecka. Pani Kasia opowiedziała dzieciom o właściwej pielęgnacji psa i zaprezentowała akcesoria używane przez Gacka. Następnie maluchy wysłuchały opowiadania pt. "Król Gacuś Pierwszy" napisanego przez Izabelę Paulinę Przeorek. Rozmawiały z bibliotekarką o przygodach Króla Gacusia i jego królestwie. Narysowały portret Króla Gacusia Pierwszego. A na zakończenie obejrzały książki o psach i bardzo chętnie je wypożyczały.

3 gacek

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017program fundacja orange