Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Ryńska młodzież spotkała się 15 grudnia 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Saga Sigrun" autorstwa uznanej polskiej pisarki, Elżbiety Cherezińskiej. Książka opowiada historię tytułowej Sigrun, jej losów, małżeństwa, macierzyństwa i radzenia sobie z tęsknotą za mężem. Książka zaciekawiła nas ze względu na czas wydarzeń, okres podbojów wikingów, który dla chłopców z klubu stanowi pewną ciekawostkę. Pod tym względem powieść okazała się rozczarowująca, opowiedziała bowiem historię wikingów...z perspektywy zostających w domu kobiet. Zdaniem uczestników spotkania, to wielki minus. Mimo to, książka względnie się im podobała, chwalili ją za piękne opisy, plastyczne, ale nie naturalistyczne, a także za kreację bohaterów, ciekawe losy oraz samo tło fabularne. Jeden z uczestników powiedział, że "największym minusem tej książki jest to, że zawsze wszystko jest cacy, nie ważne, że bohaterka została wydana za mąż wbrew sobie, mąż okazuje się miłością jej życia, nie ważne, że jest jeszcze dzieckiem, ale i tak marzy o poznaniu dziecka, które rodzi jako nastolatka...". Zbyt idealne rozwiązania przeszkadzały także innym klubowiczom, jednak kilka osób wyraziło chęć sięgnięcia po dalsze tomy, aby przekonać się, czy autorka napisze coś więcej poza wydarzeniami z życia Sigrun i jej dzieci.